Cel zrównoważonego rozwoju nr 14 wzywa do ochrony i zapewnienia zrównoważonego użytkowania oceanów, mórz i zasobów wodnych. Podejmowane działania powinny przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia mórz i oceanów, zakończenia przełowienia oraz do ochrony obszarów i ekosystemów morskich i przybrzeżnych.
Pogarsza się stan wód przybrzeżnych ze względu na zanieczyszczenia, dotyczy to również Europy. Zakwaszenie oceanów i mórz zagraża funkcjonowaniu ekosystemów i różnorodności biologicznej. Zjawiska te wywierają również negatywny wpływ na lokalne rybołówstwo.
Cel 6. zrównoważonego rozwoju wzywa do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i niedrogiej wody pitnej oraz do urządzeń sanitarnych. Podejmowane działania powinny wpływać na poprawę jakości wody oraz efektywności jej wykorzystania, a także na zrównoważony pobór i zaopatrzenie w słodką wodę.
W Unii Europejskiej woda jest uważana za dobro publiczne. Zapewnienie wody pitnej i odpowiednie oczyszczanie ścieków to sprawy zdrowia publicznego i środowiskowego. Wodociągi podlegają ścisłym regulacjom prawnym w zakresie ich wydajności i jakości dostarczanej wody.
Produkcja materiałów budowlanych w pierwszym półroczu 2022 r. powyżej poziomu ubiegłorocznego, dotyczy to większości analizowanych grup materiałowych, chociaż dynamika wzrostu spada. Wyniki sprzedaży już nie są tak optymistyczne, a w czerwcu tylko nielicznym udało się utrzymać poziom ubiegłoroczny.
Statystyka nowych mieszkań budowanych w poszczególnych województwach nie zawsze wygląda tak jak statystyka dla całej Polski.
Uruchom kreator wykresów
Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.
Rynek budownictwa niemieszkaniowegoBudownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.
Energia i klimat – w Polsce i w UEOd wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.
Technologia wznoszenia budynków mieszkalnychW jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?
Ceny mieszkań - raportyNa naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).
POLSKA w EUROPIEJak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?