Temperatura powietrza przy powierzchni, mierzona od dziesięcioleci w tych samych lokalizacjach, daje wyraźny sygnał globalnych i regionalnych zmian klimatycznych. Rosnące średnie temperatury zwiększają częstotliwość i dotkliwość fali upałów na świecie, dotyczy to również Europy.
W wyniku globalnej zmiany klimatu różne ekstremalne zjawiska pogodowe i klimatyczne zarówno w Europie jak i na całym świecie są coraz częstsze i coraz bardziej dotkliwe. Potwierdzają to dane na temat strat gospodarczych poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych.
Coraz więcej samorządów lokalnych w Europie angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz adaptacji do zmian klimatycznych. W Polsce, samorządy popierające te ideę, wciąż są w mniejszości.
Cel 13 zrównoważonego rozwoju wzywa do podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. Wymaga to ograniczenia globalnego ocieplenia przynajmniej o 2°C w porównaniu z czasami przedprzemysłowymi oraz adaptacji państw do zagrożeń związanych klęskami żywiołowymi.
Statystyka nowych mieszkań budowanych w poszczególnych województwach nie zawsze wygląda tak jak statystyka dla całej Polski.
Jaki odsetek obywateli skarży się na zimne mieszkania i domy w Europie? Jak często problem ten dotyka Polaków na tle innych krajów europejskich? Czy osoby o wyższych dochodach również borykają się z problemem ogrzania mieszkań?
Uruchom kreator wykresów
Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.
Rynek budownictwa niemieszkaniowegoBudownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.
Energia i klimat – w Polsce i w UEOd wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.
Technologia wznoszenia budynków mieszkalnychW jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?
Ceny mieszkań - raportyNa naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).
POLSKA w EUROPIEJak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?