Produkcja materiałów budowlanych - I półrocze 2020
Wyniki produkcji materiałów budowlanych w pierwszym półroczu w większości branż gorsze niż rok wcześniej. Wpływ epidemia koronawirusa widoczny zwłaszcza w wynikach drugiego kwartału. Produkcja w czerwcu słabsza od majowej.
Wpływ epidemii koronawirusa na wyniki produkcji materiałów budowlanych w pierwszym półroczu 2020r.
Pierwsze półrocze 2020r. a zwłaszcza drugi kwartał minął w cieniu pandemii koronawirusa i wielu ograniczeń z niej wynikających zarówno w życiu codziennym jak i w gospodarce. Wiele branż po czasowym zamrożeniu powoli wracało do nowej rzeczywistości. Obostrzenia te formalnie nie dotknęły branży materiałów budowlanych. Nawet przy braku takich ograniczeń również producenci materiałów budowlanych musieli liczyć się z absencją pracowników wynikającą z konieczności opieki nad dziećmi lub kwarantanną czy też zachorowaniami na SARS-CoV-2 co miało wpływ na organizację i możliwości produkcyjnie. To po stronie podażowej, pozostaje jeszcze druga strona popytowa, a zapotrzebowanie na materiały budowlane wyraźnie słabnie.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ miała epidemia koronawirusa na wyniki produkcji materiałów budowlanych porównaliśmy wielkość produkcji w drugim kwartale 2020r. z wynikami dla tego okresu z poprzedniego roku oraz z wynikami produkcji z pierwszego kwartału br.
W pierwszym kwartale roku z uwagi na warunki atmosferyczne a co za tym idzie niższą intensywność prac budowlanych i mniejsze zapotrzebowanie na materiały budowlane, wolumen produkcji jest zazwyczaj niższy niż w pozostałych kwartałach.
Jak widać na poniższym wykresie we wszystkich analizowanych branżach produkcja drugiego kwartału była niższa niż przed rokiem.
Największy spadek produkcji w drugim kwartale w porównaniu do wyników ubiegłorocznych zanotowali producenci wapna. Wyprodukowali 404 tys. ton wapna w II kw. 2020r., o 48 tys. ton mniej niż rok wcześniej (spadek 10,6% r/r.).
Produkcja betonu towarowego w drugim kwartale spadła w stosunku do ubiegłorocznej o 9,5% r/r, co oznacza że wyprodukowano blisko 1 mln. ton mniej niż przed rokiem w tym samym okresie. W stosunku do pierwszego kwartału br. zanotowano wzrost o 12,5% kw/kw.
Produkcja cementu w II kw. br. była niższa o 2,6% od ubiegłorocznej. Producenci cementu jako nieliczni wśród producentów materiałów budowlanych mogą pochwalić się wzrostem produkcji w pierwszym półroczu o 3,5% w stosunku do roku poprzedniego. Wyprodukowano dotychczas prawie 9 mln. ton cementu, o 302 tys. ton więcej niż przed rokiem.
Rośnie również produkcja zapraw murarskich, w pierwszym półroczu wyprodukowano 2 584 tys. ton, wzrost o 4,3% r/r. Wzrost ten jest zasługą dobrych wyników w pierwszym kwartale, ponieważ drugi kwartał, tak jak i w innych branżach, był słabszy od ubiegłorocznego o 4,2% r/r.
Najwyższy spadek produkcji wśród ściennych materiałów murowych, dotyczy ceramiki budowlanej, której w pierwszym półroczu wyprodukowano 1 472 tys. m3, o 185 tys. m3 mniej niż w roku poprzednim (spadek o 11,2% r/r). Wyniki produkcji w drugim kwartale br. były aż 19,4% lepsze od pierwszego kwartału, ale wciąż poniżej produkcji ubiegłorocznej o 6,0% r/r.
Produkcja betonu komórkowego spadła w drugim kwartale o 2,8% r/r, była też nieznacznie niższa niż w pierwszym kwartale br. (- 0,4% kw/kw). Narastająco po sześciu miesiącach produkcja utrzymuje się na poziomie ubiegłorocznym z niewielkim spadkiem (-0,4% r/r).
Produkcja silikatów w bieżącym roku w żadnym miesiącu nie była wyższa od ubiegłorocznej. W pierwszym półroczu wyprodukowano 753 tys. m3 silikatów, o 35 tys. m3 mniej niż przed rokiem. Narastająco spadek produkcji nie jest jeszcze duży, 4,4% r/r., ale to dawno nie widziane spadki w tej branży, która jest mocno skorelowana z liczbą rozpoczynanych budów mieszkań przez deweloperów.
Na rynku mieszkaniowym widoczny spadek liczby rozpoczynanych mieszkań zwłaszcza przez deweloperów, co będzie miało wpływ na sprzedaż materiałów budowlanych.
Wpływ epidemii koronawirusa na wyniki produkcji materiałów budowlanych w II kw 2020r.
- Wyniki miesiąca
- Wyniki narastająco w skali roku i potencjał rynku
- Materiały ścienne
- Mineralne spoiwa budowlane
- Masa betonowa prefabrykowana
- Zaprawy murarskie
- Materiały dachowe i stropowe
- Wyroby izolacji termicznej z wełny mineralnej
Produkcja materiałów ściennych murowych
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Produkcja mineralnych spoiw budowlanych
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Produkcja masy betonowej prefabrykowanej i zapraw
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Wyniki narastająco w skali roku i potencjał rynku
Materiały ścienne
BETON KOMÓRKOWY
Potencjał rynku betonu komórkowego [tys. m3]
Produkcja betonu komórkowego narastajaco 2019-2020 [tys. m3]
CERAMIKA BUDOWLANA
Potencjał rynku ceramiki budowlanej [tys. m3]
Produkcja ceramiki budowlanej narastająco 2019-2020 [tys. m3]
SILIKATY
Potencjał rynku silikatów [tys. m3]
Produkcja silikatów narastająco 2019-2020 [tys. m3]
BETON KRUSZYWOWY
Produkcja betnu kruszywowego narastająco 2019-2020 [tys. m3]
BLOCZKI I PŁYTY ŚCIENNE GIPSOWE
Potencjał rynku bloczków i płyt ściennych gipsowych [tys. ton]
Produkcja bloczków i płyt ściennych gipsowych narastająco 2019-2020 [tys. ton]
Mineralne spoiwa budowlane
CEMENT
Potencjał rynku cementu [tys. ton]
Produkcja cementu narastająco 2019-2020 [tys. ton]
WAPNO
Potencjał rynku wapna [tys. ton]
Produkcja wapna narastająco 2019-2020 [tys. ton]
SPOIWA GIPSOWE
Potencjał rynku spoiw gipsowych [tys. ton]
Produkcja spoiw gipsowych narastająco 2019-2020 [tys. ton]
Masa betonowa prefabrykowana
BETON TOWAROWY
Potencjał rynku masy betonowej prefabrykowanej [tys. ton]
Produkcja masy betonowej prefabrykowanej 2019-2020 [tys. ton]
ZAPRAWY MURARSKIE
Produkcja zapraw murarskich 2019-2020 [tys. ton]
Materiały dachowe i stropowe
DACHÓWKI CERAMICZNE
Potencjał rynku dachówek ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja dachówek ceramicznych narastajaco 2019-2020 [tys. szt.]
GĄSIORY DACHOWE CERAMICZNE
Potencjał rynku gąsiorów dachowych ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja gąsiorów dachowych ceramicznych narastająco 2019-2020 [tys. szt.]
PUSTAKI STROPOWE CERAMICZNE
Potencjał rynku pustaków stropowych ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja pustaków stropowych ceramicznych 2019-2020 [tys. szt.]
Wyroby izolacji termicznej z wełny mineralnej
WEŁNA MINERALNA
Potencjał rynku wełny mineralnej [tys. ton]
Produkcja izolacji termicznej z wełny mineralnej narastajaco 2019-2020 [tys. ton]
Źródło: opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS
UWAGI
- miesięczne dane pokazują wielkość produkcji zrealizowanej przez przedsiębiorstwa zatrudniające 50 i więcej pracowników;
- roczne informacje o wielkości produkcji, które GUS publikuje kilka miesięcy po zakończeniu danego roku, zbierane są od przedsiębiorstw zatrudniających 10 i więcej pracowników (dlatego produkcja roczna GUS nie jest sumą produkcji 12 miesięcy);
- wykres potencjału rynku pokazuje wielkość produkcji będącej sumą 12 miesięcy wstecz, co pozwala wyeliminować wahania sezonowe a jednocześnie wskazuje kierunek zmian w danej branży;
- wielkość produkcji betonu komórkowego i betonu kruszywowego od roku 2018 na podstawie danych GUS, pozostałe lata na podstawie własnych szacunków.
- dane zawarte w raportach archiwalnych (wcześniejszych) mogą różnic się od tych aktualnych (późniejszych), wynika to z korekt, jakie dokonuje GUS do wyników już opublikowanych.