Produkcja materiałów budowlanych - I półrocze 2022
Produkcja materiałów budowlanych w pierwszym półroczu 2022 r. powyżej poziomu ubiegłorocznego, dotyczy to większości analizowanych grup materiałowych, chociaż dynamika wzrostu spada. Wyniki sprzedaży już nie są tak optymistyczne, a w czerwcu tylko nielicznym udało się utrzymać poziom ubiegłoroczny.
GUS w bieżącym roku zaczął publikować dane nie tylko o produkcji wybranych grup materiałów budowlanych, ale również o ich sprzedaży. To informacje, których dotychczas brakowało.
W pierwszym półroczu 2022 roku wyprodukowano ponad 5,8 mln m3 ściennych materiałów murowych, o 343 tys. m3 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co oznacza wzrost o 6,3% r/r.
Sprzedaż w tym samym okresie była o blisko 100 tys. m3 niższa od wolumenu produkcji i wynosiła 5,7 mln m3. W porównaniu do roku poprzedniego sprzedano 109 tys. m3 ściennych materiałów murowych mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 1,9% r/r. Na koniec maja wynik na sprzedaży rok do roku był jeszcze dodatni. Dopiero czerwiec przyniósł znaczący spadek sprzedaży – 12,9% r/r.
Wśród ściennych materiałów murowych wyniki poszczególnych branż przedstawiają się następująco:
beton komórkowy – dotychczas wyprodukowano ponad 3 mln m3, sprzedaż była o 46 tys. m3 niższa od wolumenu produkcji. W porównaniu do roku poprzedniego produkcja wzrosła o 195 tys. m3 (+6,9% r/r.), sprzedaż również przekroczyło poziom ubiegłoroczny o 54 tys. m3 (+1,8% r/r.);
ceramika budowlana – w pierwszym półroczu wyprodukowano 1,9 mln. m3, o 72 tys. m3 więcej niż w roku ubiegłym, co oznacza wzrost o 3,9% r/r. Sprzedaż w analogicznym okresie była o 26 tys. m3 niższa niż wyprodukowany wolumen, wyniosła 1 878 tys. m3. Sprzedano o 142 tys. m3 mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 7,0% r/r.
silikaty – łączna produkcja narastająco w pierwszym półroczu to 772 tys. m3, o 84 tys. m3 więcej niż w roku poprzednim (+ 12,2% r/r). Sprzedaż była o 12 tys. m3 niższa od produkcji i wyniosła 760 tys. m3. W porównaniu do roku ubiegłego sprzedaż utrzymała się na tym samym poziomie, z niewielką nadwyżką 3 tys. m3 (wzrost o 0,4% r/r.).
W grupie spoiw mineralnych jedynie producenci cementu wykazali wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
Dotychczasowa produkcja to blisko 9,3 mln ton, o 732 tys. ton więcej niż przed rokiem, co oznacza wzrost o 8,6% r/r. W tym samym czasie sprzedaż wyniosła prawie 9 mln ton, to poziom wyższy niż przed rokiem o 459 tys. ton – wzrost o 5,4% r/r. Sprzedaż jednak była niższa niż wielkość produkcji w bieżącym roku o 329 tys. ton.
Producenci wapna zaraportowali w pierwszym półroczu produkcję w wysokości 846 tys. ton, o 2,2% poniżej poziomu ubiegłorocznego oraz sprzedaż 724 tys. ton, co w stosunku do roku ubiegłego oznacza spadek o 4,2%. Utrzymuje się różnica między wielkością wyprodukowaną a sprzedaną, na koniec czerwca wynosiła 122 tys. ton.
Również producenci spoiw gipsowych wykazali spadek, zarówno wielkości produkcji jak i sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna produkcja po sześciu miesiącach br. wyniosła 918 tys. ton, a sprzedaż 474 tys. ton. W odniesieniu do wyników sprzed roku oznacza spadek odpowiednio o 1,4% i 0,5%.
Wzrost produkcji i sprzedaży wykazali producenci betonu towarowego. Dotychczas wyprodukowano blisko 20 mln ton masy betonowej prefabrykowanej, o prawie 1,5 mln ton więcej niż przed rokiem, co oznacza wzrost o 7,9% r/r.
Zaraportowana sprzedaż to 19,2 mln ton, to o 8,2% więcej w stosunku do roku poprzedniego, a w wartościach bezwzględnych wzrost wynosił blisko 1,5 mln ton.
Początek roku sygnalizował odwrócenie ubiegłorocznych trendów spadkowych w produkcji zapraw murarskich, ale już marzec i następne miesiące pokazały ponowne spadki. W pierwszym półroczu wyprodukowano prawie 2,3 mln ton, sprzedaż wyniosła 2,0 mln ton zapraw murarskich, to wartości poniżej poziomu ubiegłorocznego odpowiednio o 4,5% i 3,5%. Sprzedano o 258 tys. ton mniej niż wyprodukowano w bieżącym roku.
- Wyniki miesiąca
- Wyniki narastająco w skali roku i potencjał rynku
- Materiały ścienne
- Mineralne spoiwa budowlane
- Masa betonowa prefabrykowana
- Zaprawy murarskie
- Materiały dachowe i stropowe
- Wyroby izolacji termicznej z wełny mineralnej
Produkcja i sprzedaż materiałów ściennych murowych [tys.m3]
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Produkcja i sprzedaż mineralnych spoiw budowlanych [tys.ton]
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Produkcja i sprzedaż masy betonowej prefabrykowanej i zapraw [tys.ton]
czerwiec | styczeń - czerwiec |
![]() |
![]() |
Wyniki narastająco w skali roku i potencjał rynku
Materiały ścienne
BETON KOMÓRKOWY
Potencjał rynku betonu komórkowego [tys. m3]
Produkcja betonu komórkowego narastajaco 2020-2022 [tys. m3]
CERAMIKA BUDOWLANA
Potencjał rynku ceramiki budowlanej [tys. m3]
Produkcja ceramiki budowlanej narastająco 2020-2022 [tys. m3]
SILIKATY
Potencjał rynku silikatów [tys. m3]
Produkcja silikatów narastająco 2020-2022 [tys. m3]
BLOCZKI I PŁYTY ŚCIENNE GIPSOWE
Potencjał rynku bloczków i płyt ściennych gipsowych [tys. ton]
Produkcja bloczków i płyt ściennych gipsowych narastająco 2020-2022 [tys. ton]
Mineralne spoiwa budowlane
CEMENT
Potencjał rynku cementu [tys. ton]
Produkcja cementu narastająco 2020-2022 [tys. ton]
WAPNO
Potencjał rynku wapna [tys. ton]
Produkcja wapna narastająco 2020-2022 [tys. ton]
SPOIWA GIPSOWE
Potencjał rynku spoiw gipsowych [tys. ton]
Produkcja spoiw gipsowych narastająco 2020-2022 [tys. ton]
Masa betonowa prefabrykowana
BETON TOWAROWY
Potencjał rynku masy betonowej prefabrykowanej [tys. ton]
Produkcja masy betonowej prefabrykowanej narastająco 2020-2022 [tys. ton]
ZAPRAWY MURARSKIE
Produkcja zapraw murarskich narastająco 2020-2022 [tys. ton]
Materiały dachowe i stropowe
DACHÓWKI CERAMICZNE
Potencjał rynku dachówek ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja dachówek ceramicznych narastajaco 2020-2022 [tys. szt.]
GĄSIORY DACHOWE CERAMICZNE
Potencjał rynku gąsiorów dachowych ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja gąsiorów dachowych ceramicznych narastająco 2020-2022 [tys. szt.]
PUSTAKI STROPOWE CERAMICZNE
Potencjał rynku pustaków stropowych ceramicznych [tys. szt.]
Produkcja pustaków stropowych ceramicznych 2020-2022 [tys. szt.]
Wyroby izolacji termicznej z wełny mineralnej
WEŁNA MINERALNA
Potencjał rynku wełny mineralnej [tys. ton]
Produkcja izolacji termicznej z wełny mineralnej narastajaco 2020-2022 [tys. ton]
Źródło: opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS
UWAGI
- miesięczne dane pokazują wielkość produkcji zrealizowanej przez przedsiębiorstwa zatrudniające 50 i więcej pracowników;
- roczne informacje o wielkości produkcji, które GUS publikuje kilka miesięcy po zakończeniu danego roku, zbierane są od przedsiębiorstw zatrudniających 10 i więcej pracowników (dlatego produkcja roczna GUS nie jest sumą produkcji 12 miesięcy);
- wykres potencjału rynku pokazuje wielkość produkcji będącej sumą 12 miesięcy wstecz, co pozwala wyeliminować wahania sezonowe a jednocześnie wskazuje kierunek zmian w danej branży;
- wielkość produkcji betonu komórkowego i betonu kruszywowego od roku 2018 na podstawie danych GUS, pozostałe lata na podstawie własnych szacunków.
- dane zawarte w raportach archiwalnych (wcześniejszych) mogą różnic się od tych aktualnych (późniejszych), wynika to z korekt, jakie dokonuje GUS do wyników już opublikowanych.