Rynek

Polski rynek mieszkaniowy w I półroczu 2019

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Po pierwszym półroczu 2019r. rynek mieszkaniowy oscyluje wokół wyników ubiegłorocznych zarówno w zakresie uzyskanych przez inwestorów pozwoleń na budowę mieszkań, jaki i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, jedynie liczba mieszkań oddanych do użytkowania  jest wyraźnie większa.

 

Rynek mieszkaniowy – czerwiec 2019r.

Opublikowane wstępne wyniki rynku mieszkaniowego na koniec czerwca 2019r.  pozwalają podsumować pierwsze półrocze bieżącego roku.

 

Nadal utrzymuje się spadek pozwoleń na budowę mieszkań w 2019r.

W pierwszym półroczu 2019r. ogółem wydano pozwolenia  na budowę 128 705 mieszkań, co oznacza spadek o 2,5% r/r. W liczbach bezwzględnych spadek w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wynosi 3 233 szt. mieszkań, składa się na to spadek pozwoleń na mieszkania na sprzedaż i wynajem w liczbie 4 523 szt., spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań pozostałych – 711 szt. i spółdzielczych - 159 szt. oraz wzrost liczby pozwoleń uzyskanych przez inwestorów indywidualnych + 2 160 szt.

Mniejsza liczba pozwoleń na budowę mieszkań to efekt słabszej aktywności inwestorów (głównie deweloperów budujących mieszkania na sprzedaż i wynajem) w pierwszym kwartale 2019r. Rekordowy wynik drugiego kwartału, nie notowany dotychczas, nie zdołał nadrobić straty z początku roku.  

 

W czerwcu spadek liczba rozpoczętych budów mieszkań, ale I półrocze + 1,5% r/r

W pierwszym półroczu 2019r. rozpoczęto budowę 115 392 mieszkań, wzrost o 1,5% r/r, w tym inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 46 103 mieszkań - wzrost o 3,0% r/r , deweloperzy 66 569 mieszkań – wzrost o 0,3% r/r., a wszyscy pozostali inwestorzy rozpoczęli budowę 2 720 mieszkań, co oznacza wzrost do roku poprzedniego o 6,6%.

Tu tendencja jest odwrotna niż w pozwoleniach na budowę, wyniki pierwszego kwartału br. były o 12,3% lepsze od roku poprzedniego, ale już w drugim kwartale inwestorzy rozpoczęli budowę 4 174 mieszkań mniej niż w roku poprzednim. Gorsze wyniki zanotowali zarówno inwestorzy indywidualni jak i deweloperzy oraz spółdzielnie.

 

Rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytkowania

Wyjątkowo wyrównane tempo przekazywania mieszkań do użytkowania. Zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale br. inwestorzy oddali do użytkowania niemal identyczną liczbę mieszkań, w I kw. 47 425 szt., w II kw. 47 271 szt. Były to najlepsze wyniki w analizowanym okresie.

W ciągu sześciu  miesięcy 2019r. oddano 94 696 mieszkań do użytkowania, o 14,4% więcej niż w analogicznego okresu roku ubiegłego. W liczbach bezwzględnych wzrost wynosi 11 910 szt. mieszkań.

Wzrost w kategorii oddawanych do użytku mieszkań zawdzięczamy deweloperom. Oddali oni do użytkowania narastająco w br. 58 765 mieszkań, wzrost o 22,4%  r/r.  (o 10 737 mieszkań).

Również inwestorzy indywidualni oddali do użytku więcej mieszkań niż w roku poprzednim, ale wzrost wyniósł tylko 2,2% r/r. (o 707 szt.).  Ogółem inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania w bieżącym roku 33 362 mieszkań.

Wzrosła liczba mieszkań oddanych przez pozostałych inwestorów (zakładowe, społeczne czynszowe...),  jedynie spółdzielnie oddały do użytkowania o 90 mieszkań mniej niż w roku poprzednim w analogicznym okresie.

 

 Mieszkania na wynajem w statystyce GUS

Od początku 2019r. GUS podaje informacje ile w ogólnej liczbie mieszkań na sprzedaż i wynajem stanowią mieszkania na wynajem.  Trudno je analizować w szerszym zakresie, mamy dane zaledwie za bieżący rok. Wynika z nich, że w 2019r. rozpoczęto budowę 418 mieszkań z przeznaczeniem na wynajem oraz 764 takich mieszkań oddano do użytku.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań wydane w I i II kw. w latach 2005-2019

Pozwolenia na budowę mieszkań wydane w I i II kw. w latach 2005-2019

 

 

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w I i II kw. w latach 2005-2019

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w I i II kw. w latach 2005-2019

 

Mieszkania oddane do użytkowania w I i II kw. w latach 2005-2019

Mieszkania oddane do użytkowania w I i II kw. w latach 2005-2019

 

 

Spis treści

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2019r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2019r. – mieszkania ogółem

 

 

Mieszkania indywidualne
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2019r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2019r. - mieszkania indywidualne

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2019r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2019r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

 

Mieszkania pozostałe
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2019r. – mieszkania pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2019r.  – mieszkania pozostałe

 

Mieszkania spółdzielcze
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2019r. – mieszkania spółdzielcze Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2019r. – mieszkania spółdzielcze

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2019r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2019r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2019r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2019r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2019r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2019r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2019r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2019r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2019r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2019r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2019r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

 

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
17 celów zrównoważonego rozwoju

Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?