Rynek

Polski rynek mieszkaniowy w 2020

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Wyniki rynku mieszkaniowego w kwietniu pod wpływem koronawirusa. Spadła liczba mieszkań oddanych, rozpoczętych jak też tych, na które inwestorzy pozyskali pozwolenia na budowę zarówno w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego jak i marca 2020r.

 

Wpływ koronawirusa na rynek mieszkaniowy

 

Pandemia koronawirusa, w wyniku której zamrożone zostały niektóre segmenty gospodarki, ma wpływ również na rynek mieszkaniowy, co pokazują wyniki opublikowane przez GUS za kwiecień 2020r.

 

Wyniki deweloperów – kwiecień 2020r.

Wpływ jest niejednorodny. Najmocniej widoczny w liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy w kwietniu - o ponad 46% mniej niż przed rokiem. W sumie w kwietniu deweloperzy rozpoczęli budowę 6181 mieszkań, to o 5303 szt. mniej niż w roku ubiegłym i o 5021 szt. mniej niż w marcu br. (marzec też był gorszy r/r.). Narastająco po czterech miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 38 028 mieszkań, o 15,2% mniej niż w roku poprzednim. W liczbach bezwzględnych spadek wynosi 6 841 mieszkań.

Pandemia miała mniejszy wpływ na pozwolenia na budowę. W kwietniu deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 9647 mieszkań – spadek 26,7% r/r. – to o 3,5 tys. mniej niż przed rokiem. Po czterech miesiącach liczba planowanych mieszkań z pozwoleniami na budowę to 46 462 szt., o 1547 szt. mniej niż w ubiegłym roku (spadek 3,2% r/r.).

Najmniejszy wpływ koronawirusa widoczny w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Dotychczas oddali 40 425 mieszkań, to niemal identyczna wielkość jak przed rokiem (spadek 0,2% r/r.). Kwietniowy wynik był jednak widocznie gorszy niż przed rokiem – 10 003 mieszkania oddane do użytkowania – spadek o 14,9% r/r.

 

Wyniki inwestorów indywidualnych budujący mieszkania na własne potrzeby – kwiecień 2020r.

Aktywność inwestorów indywidualnych w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku spadła o ok. 1/3.

Najbardziej zauważalny spadek jest widoczny w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania w kwietniu – 3 589 szt. – o 37,5% mniej niż przed rokiem. W ciągu czterech miesięcy inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 21 803 mieszkania, o 1 201 szt. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (spadek 5,2% r/r.).

Liczba rozpoczynanych budów mieszkań w kwietniu przez inwestorów indywidualnych jest zwykle najwyższa w skali roku. Nie dotyczy to bieżącego roku. W kwietniu inwestorzy zgłosili rozpoczęcie budowy 7 073 mieszkań, to o 3 106 szt. mniej niż przed rokiem(spadek o 30,5% r/r.). W ciągu czterech miesięcy rozpoczęto budowę 26 698 mieszkań, o 8,9% mniej niż w roku poprzednim (spadek o 2 601 mieszkań).

Spadła również liczba pozwoleń na budowę. W kwietniu było to 6 893 mieszkań, o 2 573 szt. mniej niż przed rokiem (spadek 27,2% r/r.). Łącznie do tej pory inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 28 841 mieszkań, spadek o 5,7% r/r. W liczbach bezwzględnych spadek wynosi 1751 mieszkań.

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym – kwiecień 2020r.

Niewątpliwie pandemia koronawirusa miała wpływ na aktywność na rynku mieszkaniowym pozostałych inwestorów (spółdzielni, TBS …). Warto jednak zaznaczyć, że ich wyniki już od początku br. były gorsze w stosunku do poprzedniego roku, zwłaszcza w obszarze pozwoleń na budowę.

W kwietniu pozostali inwestorzy uzyskali więcej pozwoleń na budowę niż rok wcześniej, wzrosła też liczba mieszkań rozpoczętych w kwietniu i to o ponad 1/3. Wyniki po czterech miesiącach nie pozostawiają złudzeń, spadek liczby mieszkań, na które pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę wynosi 62 % r/r., oddano do użytku 35 % mniej mieszkań, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto spadła o 12,2% r/r.

 

 

Spis treści

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

DANE AKTUALIZOWANE:  miesięcznie

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2020r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2020r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2020r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2020r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2020r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2020r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2020r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2020r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2020r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2020r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2020r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2020r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2020r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2020r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2020r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2020r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2020r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2020r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2020r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?