Rynek

Polski rynek mieszkaniowy - I półrocze 2020

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Wyniki rynku mieszkaniowego w I półroczu2020r. pod wpływem koronawirusa. Spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto jak i tych, na które inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę. Mocniejsze spadki na budowach deweloperów niż inwestorów indywidualnych z wyjątkiem mieszkań oddanych do użytkowania, gdzie deweloperom udało się nadrobić spadek zanotowany w pierwszych miesiącach pandemii..

 

Wpływ koronawirusa na rynek mieszkaniowy w I półroczu 2020

 

Epidemia koronawirusa zaczęła się w Polsce w marcu 2020r. Zamrożone zostały niektóre segmenty gospodarki. Nakaz izolacji społecznej i powszechny strach przed zarażeniem miał wpływ na całą gospodarkę, również na rynek mieszkaniowy, który formalnie nie został objęty zakazem prowadzenia działalności. W maju zaczęto poluzowywać obostrzenia, ale inwestorom nie udało się nadrobić strat, co pokazują wyniki opublikowane przez GUS za sześć miesięcy 2020r.

 

Wyniki deweloperów – I półrocze 2020r

Wpływ pandemii koronawirusa najbardziej widoczny w segmencie mieszkań na sprzedaż i wynajem realizowanych przez deweloperów.

Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli czwarty miesiąc z rzędu jest niższa od wyników ubiegłorocznych. W kwietniu i w maju ten wynik był o blisko 50% gorszy, a w całym drugim kwartale liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła o 34,6% r/r. Łącznie w pierwszym półroczu deweloperzy rozpoczęli budowę 53 533 mieszkań, o 19,6% mniej niż w roku poprzednim w analogicznym okresie. W liczbach bezwzględnych spadek wynosi 13 036 mieszkań, nic nie wskazuje na to, że uda się nadrobić tę stratę.

 

Pandemia miała mniejszy wpływ na pozwolenia na budowę. W kwietniu deweloperzy uzyskali 3,5 tys. mniej pozwoleń niż przed rokiem, w maju spadek był wyższy, wyniósł 6 tys. mieszkań. Po sześciu miesiącach liczba planowanych budów mieszkań z pozwoleniami na budowę to 74 162 szt., o 4 540 szt. mniej niż w ubiegłym roku (spadek 5,8% r/r.).

 

Tylko w kwietniu liczba oddanych mieszkań do użytkowania była wyraźnie niższa od wyników ubiegłorocznych (-1768 mieszkań). Stratę deweloperzy zniwelowali już w maju, oddając o blisko 2 tys. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Dotychczas oddali 62 365 mieszkań na sprzedaż i wynajem, to więcej niż przed rokiem (wzrost o 6,1% r/r.). W liczbach bezwzględnych wzrost wynosi 3 595 szt. ponad wynik roku poprzedniego.

 

Wyniki inwestorów indywidualnych budujących mieszkania na własne potrzeby – I półrocze 2020r.

Aktywność inwestorów indywidualnych w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku była mniejsza, ale spadki nie są tak duże jak w segmencie mieszkań na sprzedaż i wynajem realizowanych przez deweloperów.

 

Znacząco mniejszy wpływ koronawirusa jest widoczny na rozpoczynanych budowach przez inwestorów indywidualnych w przeciwieństwie do inwestycji deweloperskich. Liczba rozpoczętych budów mieszkań w pierwszym półroczu przez inwestorów indywidualnych to 44 383 szt. o 1 720 szt. mniej niż przed rokiem (spadek o 3,7% r/r). Mniej niż w ubiegłym roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budów w marcu (- 2 436 mieszkań) i w kwietniu (-3 106 mieszkań), w maju spadek wynosił tylko 301 szt. mieszkań a wynik czerwca był lepszy od ubiegłorocznego o 1 182 szt.

 

Łącznie do tej pory inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 46 948 mieszkań, spadek o 3,2% r/r. W liczbach bezwzględnych spadek wynosi 1 541 mieszkań. Gorsze wyniki od ubiegłorocznych odnotowano w marcu, kwietniu i maju, w czerwcu wynik był już lepszy o prawie 1,5 tys. mieszkań (wzrost o 17,8% r/r.).

 

Liczba oddanych do użytkowania mieszkań przez inwestorów indywidualnych w czerwcu była wyższa o ponad 1,5 tys. szt. (wzrost o 32,3% r/r.). Gorsze wyniki odnotowano w marcu, kwietniu i maju, z tym, że wyniki marca i maja były słabsze o ok. 7% r/r., a wynik kwietnia aż o 37,4% r/r.

W ciągu sześciu miesięcy br. inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 32 807 mieszkań, o 290 szt. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (spadek 0,9% r/r.).

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym – I półrocze 2020r.

Niewątpliwie pandemia koronawirusa miała wpływ na aktywność na rynku mieszkaniowym pozostałych inwestorów (spółdzielni, TBS …). Warto jednak zaznaczyć, że ich wyniki już od początku br. były gorsze w stosunku do poprzedniego roku, zwłaszcza w obszarze pozwoleń na budowę.

Chociaż w czerwcu pozostali inwestorzy uzyskali o 67,6% więcej pozwoleń na budowę mieszkań niż przed rokiem, to w liczbach bezwzględnych były to zaledwie 144 mieszkania. W pierwszym półroczu br. liczba pozwoleń spadła o połowę. Pozostali inwestorzy uzyskali dotychczas pozwolenia na budowę 1 220 mieszkań.

Rozpoczęto budowę mniejszej liczby mieszkań, w marcu i w maju spadek wynosił ponad 70% r/r. Spada również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, jedynie w styczniu liczba mieszkań oddanych przez pozostałych inwestorów była wyższa niż przed rokiem.

 

Wyniki po sześciu miesiącach nie pozostawiają złudzeń, spadek liczby mieszkań, na które pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę wynosi 47,6 % r/r., oddano do użytku 29,5 % mniej mieszkań, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto spadła o 24,7% r/r.

 

Spis treści

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w I półroczu 2020r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco VI 2020r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w I półroczu  2020r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco VI 2020r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w I półroczu  2020r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco VI 2020r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
czerwiec styczeń - czerwiec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w I półroczu 2020r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco VI 2020r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - I półrocze  2020r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych - I półrocze 2020r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem - I półrocze 2020

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych - I półrocze  2020r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku - I półrocze 2020r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku - I półrocze 2020r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem - I półrocze 2020

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych - I półrocze 2020

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
17 celów zrównoważonego rozwoju

Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?