Rynek

Polski rynek mieszkaniowy 2023

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Kwiecień nie przyniósł zmian na rynku mieszkaniowym. Nadal utrzymują się wysokie spadki, zarówno w zakresie liczby pozyskanych przez inwestorów pozwoleń na budowę nowych mieszkań, jak też liczby rozpoczętych budów mieszkań.

 

 

Podsumowanie wyników deweloperów na rynku mieszkaniowym w 2023 roku

 

W kwietniu deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 14 333 mieszkań, o 4 108 mniej niż przed rokiem, oznacza to spadek o 22,3% r/r. Narastająco liczba uzyskanych pozwoleń w ciągu czterech miesięcy br. wynosi 48 524. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest mniejsza o 22 438 mieszkania, co oznacza spadek o 31,6% r/r.
W porównaniu ze średnią pięcioletnią (lata 2018-2022) w bieżącym roku inwestorzy uzyskali o 10 593 mniej pozwoleń na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem.

 

Kwiecień nie przyniósł wzrostu liczby rozpoczętych budów mieszkań. Deweloperzy zaraportowali rozpoczęcie budów 6 981 mieszkań, o 4 114 mniej niż przed rokiem i o ponad 4 tys. mniej niż w marcu br.
W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 30 397 mieszkań, o 28,9% mniej niż przed rokiem, a w liczbach bezwzględnych spadek wyniósł 12 373 szt. W porównaniu do średniej pięcioletniej spadek wynosi 32,1%.

 

Jedynie liczba mieszkań oddanych do użytkowania utrzymała poziom ubiegłoroczny. Deweloperzy oddali dotychczas do użytku 40 650 mieszkań, o 4 szt. mniej niż przed rokiem.

 

 

Budowa mieszkań przez inwestorów indywidualnych na własne potrzeby w 2023 roku

 

Nadal widoczne jest wyhamowywani aktywności inwestorów indywidualnych budujących domy na własne potrzeby. W kwietniu uzyskali oni pozwolenia na budowę 5 936 mieszkań – jest to wynik najgorszy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

W ciągu czterech miesięcy br. inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 21 585 mieszkań, o 11 406 mniej niż w roku poprzednim, co oznacza spadek o 34,6% r/r. Porównując ten wynik do lat ubiegłych, mniejszą liczbę pozwoleń w analogicznym okresie inwestorzy indywidualni uzyskali w 2006 r.

 

W kwietniu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 6 733 mieszkań, o 2 057 szt. mniej niż przed rokiem (spadek o 23,4% r/r.).

Narastająco w 2023 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 21 400 mieszkań, o 27,8% mniej niż w roku ubiegłym. W liczbach bezwzględnych spadek do roku poprzedniego wynosi 8 245 mieszkań.
Przeciętna liczba rozpoczynanych budów mieszkań w analogicznym okresie w latach 2005-2022 wynosiła 25 405 szt., co oznacza, że bieżący wynik jest o ponad 4 tys. mieszkań gorszy.

 

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez inwestorów indywidualnych w kwietniu była o blisko 30% wyższa niż przed rokiem, co poprawiło roczną statystykę mieszkań oddanych. Łącznie w ciągu czterech miesięcy inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 33 694 mieszkania, o 2 074 więcej niż w roku ubiegłym (wzrost o 6,6% r/r.).

 

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym w 2023 roku

 

W ciągu czterech miesięcy bieżącego roku pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę 1 972 mieszkań, o 68 mniej niż w roku ubiegłym – spadek o 3,3% r/r. Liczba rozpoczętych budów mieszkań przez pozostałych inwestorów była większa niż przed rokiem o 23,3% i wynosiła 1 289 szt. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w tej grupie inwestorów była niższa w porównaniu do roku poprzedniego o 3,4%, przy łącznej liczbie 1 219 oddanych mieszkań.

 

 

Spis treści

 

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

 

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2023r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2023r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2023r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2023r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2023r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2023r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2023r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2023r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2023r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2023r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem w 2023r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2023r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2023r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2023r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2023r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2023r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2023r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2023r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2023r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2023r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem
 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania indywidualne
 

Potencjał rynku dla mieszkań indywidualnych

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania na sprzedaż i wynajem
 

Potencjał rynku dla mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe
 

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
17 celów zrównoważonego rozwoju

Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?