Rynek

Polski rynek mieszkaniowy 2022

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Pierwszy kwartał na rynku mieszkaniowym przyniósł spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli inwestorzy, zarówno indywidualni, budujący na własne potrzeby, jak i deweloperzy. Spadła liczba pozwoleń na budowę, jedynie liczba mieszkań oddanych do użytkowania ciągle na plusie.

 

Wyniki deweloperów na rynku mieszkaniowym w roku 2022

 

Spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkań nie był zaskoczeniem, wobec wojny w Ukrainie i odpływu pracowników zatrudnionych na polskich budowach. W marcu deweloperzy rozpoczęli budowę nieco ponad 13 tys. mieszkań, to o 4,8 tys. mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 27% r/r.

W całym pierwszym kwartale liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła o 21,1% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Deweloperzy rozpoczęli budowę 31 675 mieszkań na sprzedaż i wynajem, a spadek w liczbach bezwzględnych wyniósł 8 455 mieszkań. Mimo zauważalnego spadku, uzyskany wynik jest lepszy od średniej z ostatnich 5 lat.

 

W marcu spadła również liczba pozwoleń na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem o 18,9% r/r, w liczbach bezwzględnych to 4,4 tys. mieszkań. Przełożyło się to na wynik całego pierwszego kwartału, spadek to ponad 4,6 tys. mieszkań, o 8,2% mniej niż w pierwszym kwartale 2021r. przy łącznej liczbie uzyskanych pozwoleń na budowę 52 020 mieszkań. W porównaniu do średniej z lat 2017-2021 jest to wynik lepszy o 3,6 tys. mieszkań.

 

W marcu deweloperzy oddali do użytkowania 11 174 mieszkania, to wynik najlepszy dla tego miesiąca w całym analizowanym okresie od 2000r. Po trzech miesiącach br. liczba oddanych mieszkań jest niższa niż przed rokiem, o 3,6%, a to za sprawą słabych wyników w stycznia, kiedy deweloperzy oddali do użytku o blisko 1/4 mniej mieszkań niż rok wcześniej.

 

Inwestorzy indywidualni budujący mieszkania na własne potrzeby w roku 2022

 

 

Na budowach inwestorów indywidualnych, również widoczny jest spadek liczby rozpoczynanych budów. W marcu rozpoczęli oni budowę 10 304 mieszkań, o 1 654 mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 13,8% r/r.

Spadek w całym pierwszym kwartale jest niższy i wynosi 5,8% r/r, przy łącznej sumie rozpoczętych 20 855 budów mieszkań. Odnosząc ten wynik do lat poprzednich, jest on o 7,6% lepszy od średniej z ostatnich 5 lat.

 

Liczba uzyskanych pozwoleń na budowę mieszkań przez inwestorów indywidualnych w marcu było zaledwie o 4 szt. mniejsza niż przed rokiem, ale w całym kwartale spadek wyniósł 2 748 mieszkań, czyli 10,1% r/r. przy łącznej liczbie uzyskanych pozwoleń na budowę 24 423 mieszkań. Uzyskany wynik pierwszego kwartału jest lepszy od średniej 5-letniej o 5,3%.

 

W marcu inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania aż o 21,2% więcej mieszkań niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W ciągu trzech miesięcy br. liczba oddanych mieszkań indywidualnych to 24 199, o 2 707 więcej niż przed rokiem, co oznacza wzrost o 12,6% r/r. To najlepszy wynik nie tylko w ostatniej 5-latce, ale również w całym analizowanym okresie.

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym w 2022r.

 

Aktywność pozostałych inwestorów (spółdzielni mieszkaniowych, TBS, inwestorów budujących mieszkania komunalne i zakładowe) nie ma większego wpływu na obraz całego rynku mieszkaniowego.

W pierwszym kwartale pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę 1 365 mieszkań, o 591 więcej niż w roku poprzednim, co oznacza wzrost o 76,4% r/r.

W tym samym okresie rozpoczęli budowę 757 mieszkań, o 46,6% mniej niż przed rokiem, oraz oddali do użytkowania 1 194 mieszkania, o 84 więcej niż przed rokiem.

 

 

 

 

Spis treści

 

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

DANE AKTUALIZOWANE:  miesięcznie

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
marzec styczeń - marzec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2022r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2022r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
marzec styczeń - marzec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2022r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2022r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
marzec styczeń - marzec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2022r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2022r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
marzec styczeń - marzec
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2022r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2022r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2022r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2022r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem w 2022r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2022r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2022r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2022r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2022r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2022r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2022r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2022r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2022r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2022r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem
 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania indywidualne
 

Potencjał rynku dla mieszkań indywidualnych

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania na sprzedaż i wynajem
 

Potencjał rynku dla mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe
 

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
17 celów zrównoważonego rozwoju

Rozwój zrównoważony, czyli taki który pozwala na zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, a jednocześnie nie ogranicza możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Takie podejście wymaga wspólnych działań wszystkich państw na świecie w zakresie rozwoju gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?