Rynek

Polski rynek mieszkaniowy 2021

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Sierpień nie przyniósł zmian na rynku mieszkaniowym, nadal utrzymują się wzrosty, zarówno w zakresie liczby mieszkań na które inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę, jak też liczby rozpoczętych budów mieszkań oraz liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

 

Budowa mieszkań przez deweloperów w 2021 roku

 

W sierpniu br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 16,1 tys. mieszkań, to o ponad 4 tys. szt. więcej niż przed rokiem i o blisko 2,2 tys. mieszkań więcej niż w roku 2019.

Narastająco po ośmiu miesiącach liczba mieszkań na sprzedaż i wynajem z pozwoleniem na budowę to już 142 229 szt., o 41,0% więcej w porównaniu do roku poprzedniego. W liczbach bezwzględnych nadwyżka wynosi 41 388 mieszkań. Jest to również wynik lepszy od uzyskanego w analogicznym okresie w roku 2019 o 35 527 szt. (wzrost o 33,3%).

 

Jeszcze wyższą dynamikę w stosunku do wyników ubiegłorocznych deweloperzy osiągnęli w rozpoczętych budowach mieszkań. Szósty miesiąc z rzędu liczba rozpoczętych budów mieszkań przekroczyła10 tys. szt., jest to skala dotychczas nie notowana.

W ciągu ośmiu miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę 116 760 mieszkań na sprzedaż i wynajem, o 39 951 szt. więcej niż w roku 2020, co oznacza wzrost o 52,0% r/r. O skali nowo realizowanych inwestycji można się przekonać odnosząc wyniki roku bieżącego do rekordowego pod tym względem roku 2019. Aktualny wynik jest lepszy o 30,1% - rozpoczęto budowę ponad 27 tys. mieszkań więcej niż dwa lata temu.

 

W sierpniu br. oddano 11,5 tys. mieszkań. Łączna liczba mieszkań oddanych do użytkowania w br. przez deweloperów to 82 781 szt., o 5 821 szt. mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim – co oznacza spadek o 6,6 % r/r. W odniesieniu do roku 2019 oddano 2 648 mieszkań więcej - wzrost o 3,3%.

 

Inwestorzy indywidualni budujący mieszkania na własne potrzeby w 2021 roku

 

Najwyższa dynamika wzrostu na inwestycjach realizowanych przez inwestorów indywidualnych widoczna jest w liczbie uzyskanych pozwoleń na budowę mieszkań. Już w ubiegłym roku, pomimo pandemii koronawirusa, zauważalny był wzrost liczby mieszkań na które w poszczególnych miesiącach ci inwestorzy uzyskiwali pozwolenia na budowę. W roku bieżącym dotychczasowa średnia miesięczna liczba pozwoleń na budowę mieszkań przekroczyła 10 tys., to o ponad 1,8 tys. szt. więcej niż w roku ubiegłym.

W sierpniu inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę 10 699 mieszkań, o 25,3% więcej niż w roku ubiegłym. Łącznie od początku roku jest to już 82 779 mieszkań z pozwalnianiami na budowę, to o 17,2 tys. szt. więcej niż przed rokiem – wzrost o 26,3% r/r.

 

Nieco wolniej niż pozwolenia, rośnie liczna budów mieszkań rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W ciągu ośmiu miesięcy rozpoczęto budowę 74 395 mieszkań, o 12 496 szt. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, co oznacza wzrost 20,2% r/r. W porównaniu do roku 2019 zanotowano nieco niższy wzrost, o 10 411 szt. mieszkań (wzrost o 16,3%).

 

W sierpniu liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez inwestorów indywidualnych była wyższa niż przed rokiem i wyniosła 7 032 szt., wzrost o 18,7% r/r. Był to wynik na poziomie średniej miesięcznej powyżej 7 tys. mieszkań, notowanej w bieżącym roku.

Narastająco w 2021r. inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 56 615 mieszkań, o 10 422 szt. więcej niż w roku ubiegłym – wzrost o 22,6% r/r. Jest to też wynik lepszy niż uzyskany w roku 2019 o 12 184 mieszkań – wzrost o 27,4%.

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym w 2021r.

 

Pozostali inwestorzy to budujący mieszkania społeczne - czynszowe, zakładowe i komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Widoczny jest wzrost zaangażowania tych inwestorów na rynku mieszkaniowym, a uzyskane w bieżącym roku wyniki są wyraźnie lepsze od ubiegłorocznych, ale rzadko przekraczają poziom roku 2019, co świadczy o wysokich spadkach w roku 2020.

Najbardziej wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez pozostałych inwestorów - o 48,1% r/r. Łączna liczbie oddanych mieszkań w br. to 3121 szt. Liczba mieszkań, na które inwestorzy pozostali uzyskali pozwolenia w 2021r. to 2 394 szt., o 11,9% więcej niż przed rokiem. Rozpoczęli oni budowę 3 305 mieszkań – wzrost o 37,1% r/r.

 

 

Spis treści

 

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

DANE AKTUALIZOWANE:  miesięcznie

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
sierpień styczeń - sierpień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
sierpień styczeń - sierpień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
sierpień styczeń - sierpień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
sierpień styczeń - sierpień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem w 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2021r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2021r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem
 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania indywidualne
 

Potencjał rynku dla mieszkań indywidualnych

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania na sprzedaż i wynajem
 

Potencjał rynku dla mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe
 

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?