Rynek

Polski rynek mieszkaniowy 2021

Przeczytaj cały raport
Raport bezpłatny

Ożywienie na rynku budownictwa mieszkaniowego nadal trwa. Kwietniowe wyniki lepsze od tych z roku 2019 zarówno w zakresie liczby mieszkań, na które inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę, liczby rozpoczętych budów mieszkań jak również liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

 

Budowa mieszkań przez deweloperów w 2021 roku

 

W marcu obserwowaliśmy duże przyspieszenie na rynku budownictwa mieszkaniowego, które utrzymało się w kwietniu. Co prawda spadła liczba mieszkań, na które deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę w kwietniu w stosunku do marca bieżącego roku o blisko 6,5 tys. szt., ale pozwolenia uzyskane na budowę 16 864 mieszkań to wynik lepszy od tego z roku 2019, a nawet najlepszy dla tego miesiąca w analizowanym okresie od 2005r.

W ciągu czterech miesięcy deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 73 198 mieszkań, o 26 378 szt. więcej niż w roku ubiegłym, co oznacza wzrost o 56,3% r/r. Jest to wynik lepszy od uzyskanego w 2019r. o 52,5%.

To prawdopodobnie efekt zaostrzenia przepisów w zakresie ochrony cieplnej i starań inwestorów, żeby mogli realizować nowe budynki na starych zasadach i przy niższych kosztach, a na to pozwalało złożenie dokumentów o pozwolenie na budowę do 30 grudnia 2020r. Po rozpatrzeniu wszystkich tych wniosków przez urzędy, liczba wydawanych pozwoleń zacznie spadać.

 

W kwietniu deweloperzy rozpoczęli ponad dwa razy więcej budów mieszkań na sprzedaż i wynajem niż przed rokiem. Wzrost nie zaskakuje, ponieważ ubiegłoroczny kwiecień i maj to miesiące z najgorszymi wynikami – najmniejszą liczbą rozpoczętych budów. Warto jednak zauważyć, że wynik br. jest lepszy od kwietnia 2019 o ponad 30% r/r. Narastająco po czterech miesiącach liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy wynosi 55 224, o 17 196 szt. więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 45,2% r/r), oraz o 10 355 więcej niż w roku 2019 (wzrost o 23,1%).

 

W kwietniu oddano do użytkowania 10,4% więcej mieszkań na sprzedaż i wynajem niż w analogicznym miesiącu 2020r. Łącznie liczba oddanych do użytkowania mieszkań przez deweloperów w br. wynosi 41 895, o 721 szt. więcej niż przed rokiem (wzrost o 18% r/r), a w stosunku do roku 2019 jest wyższa o 1 356 szt. (wzrost o 3,3%).

 

Inwestorzy indywidualni budujący mieszkania na własne potrzeby w 2021 roku

 

Wyniki inwestorów indywidualnych w kwietniu wykazują wysokie kilkudziesięcioprocentowe wzrosty, co wynika z niskiej bazy ubiegłorocznej, ale porównanie do roku 2019 (przed pandemią koronawirusa) daje lepszy obraz i tu również widać poprawę wyników.

W kwietniu inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 10 222 mieszkań, to nieco więcej niż w marcu br. i o 8% więcej niż w kwietniu 2019r. Po czterech miesiącach liczba uzyskanych pozwoleń na budowę mieszkań indywidualnych jest o 30% wyższa niż w roku poprzednim (wzrost o 8 648 szt. mieszkań) i o 22,4% wyższa niż w roku 2019 (wzrost o 6 860 szt. mieszkań).

 

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w kwietniu 10 975 szt. jest o prawie 1 tys. niższa niż w marcu br. a w porównaniu do 2019r. jest wyższa o 796 szt. Na koniec kwietnia liczba rozpoczętych budów mieszkań przez inwestorów indywidualnych była wyższa niż przed rokiem o 6 408 szt., co oznacza wzrost o 24% r/r. Uzyskany wynik jest lepszy od uzyskanego w roku 2019 o 3 807 szt. mieszkań (wzrost o 13%).

 

Widoczne jest przyspieszenie w zakresie liczby oddanych do użytkowania mieszkań. W kwietniu inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania o 85,4% więcej mieszkań niż przed rokiem, chociaż jest to wynik o niemal 1 tys. mieszkań gorszy niż w marcu br. Narastająco po czterech miesiącach inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 28 788 mieszkań, o 7 035 szt. więcej niż w roku ubiegłym (wzrost o 32,3 % r/r), a w stosunku do 2019r. to wynik lepszy o 25,2%.

 

Pozostali inwestorzy na rynku mieszkaniowym w 2021r.

 

Pozostali inwestorzy, budujący mieszkania społeczne - czynszowe, zakładowe i komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe wykazują w bieżącym roku wzrost wyników w stosunku do roku poprzedniego. Najbardziej wzrosła liczba mieszkań, na które pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia, wzrost narastająco wynosi 52,6% r/r, chociaż w kwietniu uzyskali tylko 59 pozwoleń na budowę, to znacząco mniej niż przed rokiem.

 

W ciągu czterech miesięcy b.r. pozostali inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę 833 mieszkań, o 287 szt. więcej niż przed rokiem. Rozpoczęli budowę 1 609 mieszkań, o 145 szt. więcej i oddali do użytkowania 1 475 mieszkania, o 420 szt. więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Porównanie bieżących wyników aktywności pozostałych inwestorów do roku 2019 nie są już tak korzystne,  w każdej kategorii widoczne są spadki.

 

 

Spis treści

 

  1. Wyniki miesiąca
  2. Wyniki narastająco w skali roku
  3. Potencjał rynku mieszkaniowego

 

 

DANE AKTUALIZOWANE:  miesięcznie

Wyniki miesiąca

 

Mieszkania ogółem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania ogółem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. – mieszkania ogółem

 

Mieszkania indywidualne
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania indywidualne Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. - mieszkania indywidualne

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r. – mieszkania na sprzedaż i wynajem

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe
kwiecień styczeń - kwiecień
Wyniki miesięczne rynku mieszkaniowego w 2021r. – mieszkania spółdzielcze i pozostałe Wyniki rynku mieszkaniowego narastająco 2021r.  – mieszkania spółdzielcze i  pozostałe

 

 

Wyniki narastająco w skali roku

Pozwolenia na budowę mieszkań

 

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem

Pozwolenia na budowę mieszkań ogółem - 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych

Pozwolenia na budowę mieszkań indywidualnych w 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem

Pozwolenia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem w 2021r.

 

 

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych

Pozwolenia na budowę mieszkań spółdzielczych i pozostałych w 2021r.

 

 

Mieszkania rozpoczęte

 

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania ogółem, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto

Mieszkania indywidualne, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto

Mieszkania na sprzedaż i wynajem, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe, których budowę rozpoczęto w 2021r.

 

 

Mieszkania oddane do użytku

 

Mieszkania ogółem oddane do użytku

Mieszkania ogółem oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania indywidualne oddane do użytku

Mieszkania indywidualne oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku

Mieszkania na sprzedaż i wynajem oddane do użytku w 2021r.

 

 

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku

Mieszkania spółdzielcze i pozostałe oddane do użytku w 2021r.

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem
 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania ogółem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania indywidualne
 

Potencjał rynku dla mieszkań indywidualnych

 

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania na sprzedaż i wynajem
 

Potencjał rynku dla mieszkań na sprzedaż i wynajem

 

Potencjał rynku mieszkaniowego - mieszkania spółdzielcze i pozostałe
 

Potencjał rynku dla mieszkań spółdzielczych i pozostałych

 


Źródło: Opracowanie locja.pl na podstawie danych GUS

Polecane WARTO PRZECZYTAĆ
ikona polecane Komentarze i publikacje
Rynek budownictwa niemieszkaniowego

Budownictwo niemieszkaniowe to drugi segment rynku budowlanego, niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem liczby realizowanych obiektów, ich powierzchni użytkowej, kubatury jak i lokalizacji.

Energia i klimat – w Polsce i w UE

Od wielu lat Unia Europejska prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wyznaczając coraz to bardziej ambitne cele. W 2019 r. przyjęta została strategia, której celem jest osiągniecie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku tzw. Europejski Zielony Ład.

Technologia wznoszenia budynków mieszkalnych

W jakie technologii realizowane są w naszym kraju budynki mieszkalne? Czy tradycyjna technologia murowa wciąż jest najpopularniejsza? Ile budynków mieszkalnych realizowanych jest w wielkiej płycie czy też technologii monolitycznej?

Ceny mieszkań - raporty

Na naszym portalu publikujemy informacje na temat cen mieszkań. Raporty są aktualizowane w cyklu kwartalnym bądź rocznym. Znajdziecie tam Państwo informacje opracowane na podstawie wiarygodnych źródeł ( GUS, NBP, Eurostat ).

POLSKA w EUROPIE

Jak na tle Europy prezentuje się Polska pod względem warunków mieszkaniowych, społecznych i gospodarczych? Czy nasze warunki mieszkaniowe odbiegają od europejskich standardów, a jeżeli tak to jak dalece?