Leksykon

Zasady powoływania się na Polskie Normy

Zasady powoływania się na Polskie Normy określone są w PN-EN 45020:2009 Normalizacja i dziedziny związane - terminologia ogólna
Można wyróżnić następujące rodzaje powołań norm w przepisach, dokumentach itp: ze względu na dokładność powoływania się oraz ze względu na moc powoływania się.

Ze względu na dokładność powoływania się:
 

powołanie datowane

powołanie datowane to powołanie się na normy identyfikujące jedną lub więcej określonych norm w taki sposób, że późniejsze ich nowelizacje nie mogą być stosowane, dopóki dany przepis nie zostanie zmieniony. Norma jest zwykle identyfikowana przez podanie jej numeru i daty lub numeru jej wydania; może być również podany jej tytuł, np.:
 

  • PN-B-02151-3:1999
  • PN-B-02151-3:2015-10

lub

  • PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych - Wymagania
  • PN-B-02151-3:2015-10 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych


Przykładem powoływania datowanego może być Załącznik nr 1. Wykaz Polskich Norm przywołanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W obowiazującej od 1 stycznia 2014 r. wersji rozporządzenia przywołana została norma PN-B-02151-3:1999. W październiku 2015 PKN opublikował normę PN-B-02151-3:2015-10, a norma PN-B-02151-3:1999 została wycofana. Ale ponieważ nie dokonano odpowiednich zmian w rozporządzeniu, to do czasu jego nowelizacji obowiazująca jest norma PN-B-02151-3:1999. 


powołanie niedatowane

powołanie się na normy identyfikujące jedną lub więcej określonych norm w taki sposób, że późniejsze ich nowelizacje mogą być stosowane bez potrzeby zmian danego przepisu. Norma jest zwykle identyfikowana przez podanie jej numeru; może być również podany jej tytuł. Np.:
 

  • PN-EN 772-1 lub PN-EN 772-1 Metody badań elementów murowych Część 1 Określenie wytrzymałości na ściskanie

 

powołanie ogólne (pośrednie)

powołanie się na normy, wskazujące wszystkie normy określonej jednostki organizacyjnej lub z poszczególnej dziedziny, bez identyfikowania każdej z nich z osobna. Np.:
 

  • Metody badań elementów murowych podane są w Polskich Normach;
  • Metody badań elementów murowych podane są w odpowiednich częściach normy PN-EN 772.


 

Ze względu na moc powoływania się:

 

powołanie wyłączne (bezpośrednie)

powołanie się na normy, z którego wynika, że jedynym sposobem spełnienia odpowiednich wymagań przepisu technicznego jest osiągnięcie zgodności z normą (normami), na którą (na które) się powołano. Np.: Wytrzymałość na ściskanie elementów murowych należy określić według:
 

  • PN-EN 772-1

lub

  • PN-EN 772-1 Metody badań elementów murowych Część 1 Określenie wytrzymałości na ściskanie

 

powołanie wskazujące (bezpośrednie)

powołanie się na normy, z którego wynika, że jednym z możliwych sposobów spełnienia odpowiednich wymagań przepisu technicznego jest osiągnięcie zgodności z normą (normami), na którą (na które) się powołano. Np.:
 

  • Elementy murowe powinny być ze sobą połączone zaprawą murarską zgodnie ze sprawdzoną praktyką. Wymagania konstrukcyjne dotyczące muru opisane są między innymi w Polskich Normach - Eurokodzie murowym, w szczególności w PN-EN 1996-1-1

 


 

Normy i przepisy budowlane