Wyrób budowlany wytwarzany tradycyjnie
Wyrobem budowlanym wytwarzanym tradycyjnie, nazywanym również „regionalnym wyrobem budowlanym”, jest wyrób przeznaczony do lokalnego stosowania na określonym terenie oraz przy użyciu metod sprawdzonych w wieloletniej praktyce.
Na wniosek producenta, właściwy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w drodze decyzji administracyjnej orzeka o uznaniu, że dany wyrób budowlany jest regionalnym wyrobem budowlanym.
Po uzyskaniu tej decyzji producent na swoją wyłączną odpowiedzialność wydaje oświadczenie, że wyrób budowlany został wytworzony w sposób tradycyjny, przy użyciu metod sprawdzonych w wieloletniej praktyce i nadaje się do stosowania zgodnie z przeznaczeniem.
Na tej podstawie producent ma prawo oznakować regionalny wyrób budowlany znakiem budowlanym. Wzór takiego oznakowania podany jest w załączniku nr 1 do ustawy o wyrobach budowlanych. W ramce z nazwą "WYRÓB REGIONALNY WOJEWÓDZTWO ..." w miejsce kropek należy wpisać nazwę województwa w którym wyrób został wytworzony.
Regionalny wyrób budowlany przeznaczony jest do lokalnego stosowania. Zastosowanie takiego wyrobu w innych regionach, może odbywać się na wyłączną odpowiedzialność stosującego – tj. przede wszystkim na odpowiedzialność projektanta obiektu budowlanego.
ustawa o wyrobach budowlanych - art. 8 ust. 2, 3 i 4