Upoważniony przedstawiciel
Upoważnionym przedstawicielem jest osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę w Unii, która otrzymała pisemne pełnomocnictwo producenta do wykonywania w jego imieniu określonych zadań.
Powyższą definicję zamieszczono w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającym zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającym dyrektywę Rady 89/106/EWG. Bardzo podobna definicja jest w ustawie o systemie oceny zgodności z dn. 30 sierpnia 2002 r.: upoważniony przedstawiciel to osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, mająca siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym upoważniona przez producenta na piśmie do działania w jego imieniu.
W przypadku wprowadzania do obrotu wyrobów oznakowanych CE (system europejski) producent nie ma on obowiązku ustanowienia swojego przedstawiciela na terenie UE.
W rozporządzeniu CPR (art. 12) określone są zadania i obowiązki upoważnionego przedstawiciela:
- Upoważniony przedstawiciel wykonuje zadania określone w pełnomocnictwie udzielonym przez producenta wyrobu budowlanego spoza UE i EFTA;
- Pełnomocnictwo, w minimalnym zakresie, pozwala upoważnionemu przedstawicielowi na wykonywanie zadań związanych z udostępnianiem wyrobu na rynku, w tym przechowywanie deklaracji właściwości użytkowych i dokumentacji technicznej przez 10 lat od dnia wprowadzenia wyrobu budowlanego do obrotu;
- Pełnomocnictwo może obejmować wprowadzenie do obrotu wyrobu budowlanego, ale w jego zakresie nie może być zawarte sporządzanie dokumentacji technicznej;
- Upoważniony przedstawiciel powinien dostarczać właściwemu organowi krajowemu wszelkich informacji i dokumentacji, niezbędnych do wykazania zgodności danego wyrobu budowlanego z deklaracją właściwości użytkowych i z innymi mającymi zastosowanie wymaganiami określonymi w przepisach.
Jeżeli producent ma siedzibę poza UE lub państwami należącymi do EFTA lub Turcji, to w przypadku wprowadzania do obrotu wyrobów oznakowanych znakiem budowlanym (system krajowy) ma on obowiązek ustanowienia swojego przedstawiciela na terenie Polski.
Zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych (art. 2.6), pod pojęciem producent należy rozumieć także upoważnionego przedstawiciela.
Zakres pełnomocnictwa i wynikające z niego zadania i obowiązki upoważnionego przedstawiciela w przypadku wprowadzania do obrotu wyrobów oznakowanych znakiem budowlanym są analogiczne do tych, jakie są określone w rozporządzeniu CPR (ustawa o wyrobach budowlanych, art. 10b).
- rozporządzenie Parlamentu Europejski i Rady (UE) NR 305/2011 - art. 2.22 oraz 12
- ustawa o wyrobach budowlanych - art. 2.6 oraz 10b
- ustawa o systemie oceny zgodności - art. 5.5
Normy i przepisy budowlane
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Tekst mający znaczenie dla EOG)
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zmianami)
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. 2002 nr 166 poz. 1360 z późn. zmianami)