Projekt wykonawczy jest rozwinięciem, uszczegółowieniem, a często również uzupełnieniem projektu budowlanego. Obiekty budowlane wykonywane są z reguły według projektów wykonawczych zawierających szczegółowe opracowanie rozwiązań przyjętych w projekcie budowlanym.
Projekt budowlany jest jednym z dokumentów niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt budowlany zawiera projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, a od 19.09.2020r. również projekt techniczny.
W projekcie technicznym projektant powinien zawrzeć rozwiązania konstrukcyjne, techniczne i materiałowe, charakterystykę energetyczną budynku oraz warunki posadowienia obiektu budowlanego. Projekt techniczny jest częścią projektu budowlanego.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu jest dokumentem będącym częścią projektu budowlanego, niezbędnym do uzyskania stosownego pozwolenia na realizację inwestycji i rozpoczęcia prac na budowie.
Projekt architektoniczno-budowlany zawiera układ przestrzenny oraz formę architektoniczną obiektu, charakterystykę parametrów obiektu, sposób posadowienia i wpływ obiektu na środowisko. Projekt architektoniczno-budowlany jest częścią projektu budowlanego niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę.
Co jest istotnym, a co nieistotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę określa prawo budowlane.
Projektant zgodnie z ustawą prawo budowlane jest jednym z uczestników procesu budowlanego. Odpowiada m.in. za opracowanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami, uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych. Projektant sprawuje nadzór autorski nad budową.
Projekt budowlany zamienny wykonywany jest wówczas, jeżeli po uzyskaniu pozwolenia na budowę:
– nastąpiły istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego,
– nastąpiły istotne odstąpienia od innych warunków pozwolenia na budowę,
– konieczne są istotne zmiany w projekcie budowlanym.
Mapa jednostkowa - najczęściej sporządzana jest w przypadku konieczności sporządzenia mapy do celów projektowych dla terenów, gdzie nie ma mapy zasadniczej lub skala mapy zasadniczej jest zbyt mała.
Projektem powykonawczym nazywany jest projekt wykonawczy (ewentualnie projekt budowlany) z naniesionymi poprawkami, zmianami itp., dokonanymi w trakcie budowy, a także z dodatkowymi rysunkami i opisami odzwierciedlającymi rzeczywisty stan wykonanego obiektu budowlanego.