Obiekty budowlane wykonywane są z reguły według projektów wykonawczych zawierających szczegółowe opracowanie rozwiązań przyjętych w projekcie budowlanym.
Projekt budowlany jest jedną z części dokumentacji budowy. Zawiera projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, a od 19.09.2020r. również projekt techniczny. Projekt budowlany jest jednym z dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.
Projekt techniczny jest częścią projektu budowlanego. W projekcie technicznym projektant powinien zawrzeć rozwiązania konstrukcyjne, techniczne i materiałowe, charakterystykę energetyczną budynku oraz warunki posadowienia obiektu budowlanego.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu określa granice działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich.
Projekt architektoniczno-budowlany jest częścią projektu budowlanego niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera układ przestrzenny oraz formę architektoniczną obiektu, charakterystykę parametrów obiektu, sposób posadowienia i wpływ obiektu na środowisko.
Zgodnie z art.36a i 36b ustawy – Prawo budowlane, istotne odstąpienie od:
- zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę;
- projektu złożonego wraz ze zgłoszeniem budowy, wobec którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu,
jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę dla całego zamierzenia budowlanego wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej albo dokonaniu ponownego zgłoszenia.
Projektant zgodnie z ustawą prawo budowlane jest jednym z uczestników procesu budowlanego. Odpowiada m.in. za opracowanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami, uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych. Projektant sprawuje nadzór autorski nad budową.
Projekt budowlany zamienny wykonywany jest wówczas, jeżeli po uzyskaniu pozwolenia na budowę:
– nastąpiły istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego,
– nastąpiły istotne odstąpienia od innych warunków pozwolenia na budowę,
– konieczne są istotne zmiany w projekcie budowlanym.
Mapa jednostkowa - najczęściej sporządzana jest w przypadku konieczności sporządzenia mapy do celów projektowych dla terenów, gdzie nie ma mapy zasadniczej lub skala mapy zasadniczej jest zbyt mała.
Projektem powykonawczym nazywany jest projekt wykonawczy (ewentualnie projekt budowlany) z naniesionymi poprawkami, zmianami itp., dokonanymi w trakcie budowy, a także z dodatkowymi rysunkami i opisami odzwierciedlającymi rzeczywisty stan wykonanego obiektu budowlanego. Zgodnie z Prawem budowlanym jest to część dokumentacji powykonawczej.