Norma PN-B-02151-5 została opracowana w celu umożliwienia oceny jakości akustycznej budynków mieszkalnych i ustalenia ich klasy akustycznej. Zgodnie z przyjętymi w normie zasadami na jakość akustyczną budynku składa się kilka czynników, które obejmują hałas przenikający z zewnątrz, hałas od wyposażenia technicznego budynku, hałas bytowy powietrzny i uderzeniowy, a także hałas pogłosowy, występujący w obszarze komunikacji ogólnej budynków wielorodzinnych.
W PN-B-02151-2:2018-01 określono dopuszczalne poziomy dźwięku A hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi - w budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej, wytwarzanego przez urządzenia wyposażenia technicznego budynków, mieszkań i pomieszczeń usługowych oraz spowodowanego działalnością lokali usługowych. Norma dotyczy oceny hałasu w budynku pochodzącego od źródeł zlokalizowanych w tym samym budynku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie
W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie podane zostały Polskie Normy. W poniższej tablicy zestawione zostały Polskie Normy przywołane w dziale IX. Ochrona przed hałasem i drganiami oraz normy z zakresu ochrony przed hałasem powołane w innych działach
W normie określono kryteria oceny wpływu drgań przekazywanych przez podłoże na budynki oraz na urządzenia umieszczone w budynkach. W załączniku nr 1 do obowiązującego rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki przywołana jest wycofana norma PN-B-02170:1988. Została ona zastąpiona przez normę PN-B-02170:2016-12, ale do czasu nowelizacji rozporządzenia należy stosować normę z 1988 roku.
Norma obejmuje wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków powietrznych ścian zewnętrznych, wewnętrznych i stropów oraz wymagania dotyczące maksymalnego poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. W załączniku nr 1 do obowiązującego rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki przywołana jest wycofana norma PN-B-02151-3:1999. Została ona zastąpiona przez normę PN-B-02151-3:2015-10, ale do czasu nowelizacji rozporządzenia obowiazujące są wymagania zawarte w normie z 1999 roku.
W normie podane są metody pomiaru i oceny poziomu dźwięku A w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
W normie określono metody oceny wpływu drgań przekazywanych na ludzi przebywających w budynkach i odbierających drgania w sposób bierny oraz kryteria zapewnienia tym ludziom niezbędnego komfortu wibracyjnego. W załączniku nr 1 do obowiązującego rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki przywołana jest wycofana norma PN-B-02171:1988. Została ona zastąpiona przez normę PN-B-02171:2017-06, ale do czasu nowelizacji rozporządzenia należy stosować normę z 1988 roku
W normie określono metodę pomiaru pochłaniania dźwięku przez materiały akustyczne stosowane jako ściany lub sufity oraz równoważne powierzchnie pochłaniania dźwięku przez obiekty takie jak meble, ludzie lub pochłaniacze przestrzenne.
W normie określono wymagania odnośnie czasu pogłosu w pomieszczeniach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej z uwagi na potrzebę ograniczenia hałasu pogłosowego w pomieszczeniach oraz ze względu na zapewnienie odpowiedniej słyszalności i zrozumiałości mowy, zapewniających możliwość właściwego użytkowania pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem.
Norma opisuje modele obliczeniowe pozwalające na określenie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami na podstawie danych pomiarowych charakteryzujących bezpośrednie przenoszenie dźwięku lub boczne przenoszenie pośrednie przez elementy budowlane.