Mur jest materiałem konstrukcyjnym utworzonym z elementów murowych, ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą odpowiednio dobraną zaprawą murarską, w której może być ułożone zbrojenie. Można z niego wykonywać zarówno elementy konstrukcyjne obiektów takie jak ściany, słupy, fundamenty jak i elementy niekonstrukcyjne.
Obliczeniowa wartość cieplna (współczynnik przewodzenia ciepła lub opór cieplny) jest to wartość właściwości cieplnej materiału budowlanego lub wyrobu (np. elementu murowego, zaprawy murarskiej, muru) w określonych warunkach zewnętrznych lub wewnętrznych, które mogą być uznane za typowe dla właściwości użytkowych tego materiału lub wyrobu, w przypadku gdy został on zastosowany w komponencie budowlanym (murze).
Moduł sprężystości muru, E, (moduł odkształcalności liniowej, Moduł Younga) określa zależność względnego odkształcenia liniowego materiału ɛ od naprężeń σ.
Moduł ścinania (moduł odkształcenia postaciowego) G, pokazuje jakich odkształceń postaciowych (kąt odkształcenia postaciowego ϴ) dozna konstrukcja pod wpływem naprężenia stycznego o wartości τ.
Pełzanie jest to powolny przyrost odkształceń materiału / elementu konstrukcji na skutek stałego w czasie naprężenia. Przyczyną jest działanie stałych, długotrwałych obciążeń, mniejszych od granicy sprężystości muru.
Pełzanie jest zależne od rodzaju elementów murowych i zaprawy, wilgotności środowiska oraz wymiarów elementu. Pełzanie zachodzi w warunkach swobodnych odkształceń elementu przy długotrwałym działaniu obciążenia.
Miarą odkształcalności termicznej konstrukcji jest współczynnik liniowej odkształcalności termicznej, czyli wielkość jednostkowego odkształcenia przy zmianie temperatury o 1˚K. Zmiany temperatury i ich wielkości, mogą wynikać ze zmian atmosferycznych, z usytuowania względem stron świata, stopnia osłonięcia ścian od wpływu promieniowania słonecznego czy też działania wiatru, ze sposobu użytkowania budynku, sposobu, rodzaju i koloru wykończenia powierzchni zewnętrznych.
Wartościami charakteryzującymi odkształcenia elementów murowych pod wpływem zmian wilgotnościowych jest rozszerzalność pod wpływem wzrostu wilgoci oraz skurcz pod wpływem wysychania.
Do właściwości odkształceniowych muru zalicza się zgodnie z normą EN 1996-1-1:
- zależność naprężenie-odkształcenie,
- moduł sprężystości,
- moduł ścinania,
- pełzanie,
- rozszerzalność pod wpływem wilgoci lub skurcz,
- rozszerzalność pod wpływem temperatury.
Prawo Hooke’a określające zależność naprężenie-odkształcenie podaje że odkształcenie ciała pod wpływem działającej na nie siły jest proporcjonalne do tej siły.
Cecha mechaniczna materiału odpowiadająca jego zdolności do przejmowania oddziaływań (sił, obciążeń, odkształceń) wywołujących w nim stan naprężenia.