Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic tych nieruchomości przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz sądy w wypadkach określonych w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne.
Kataster nieruchomości to ewidencja gruntów i budynków przez którą należy rozumieć system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie, w sposób jednolity dla kraju, informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach władających lub gospodarujących tymi gruntami, budynkami lub lokalami.
Przez osnowy geodezyjne rozumie się usystematyzowane zbiory jednoznacznie identyfikowalnych punktów, które zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi oraz których położenie wyznaczone zostało w państwowym systemie odniesień przestrzennych w sposób właściwy dla danego rodzaju osnowy i umożliwiający określenie dokładności tego wyznaczenia.
Rzeczoznawca budowlany to osobą uprawnioną do sporządzania ekspertyz budowlanych. Rzeczoznawca budowlany może wydawać opinie, przeprowadzać pomiary, dokonywać oględzin oraz formułować wnioski i zalecenia z zakresu budownictwa, często wykorzystywane w sprawach spornych i wymagających wyjaśnień.
Zakres badań geotechnicznych gruntu został określony rozporządzeniem w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych.
Sieć uzbrojenia terenu to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle, które w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej nie są budynkami.
Gleboznawcza klasyfikacja gruntów to podział gleb na klasy bonitacyjne ze względu na ich jakość produkcyjną, ustaloną na podstawie cech genetycznych gleb.
Kategorię geotechniczną ustala się w opinii geotechnicznej w zależności od stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz konstrukcji obiektu budowlanego, charakteryzujących możliwości przenoszenia odkształceń i drgań, stopnia złożoności oddziaływań, stopnia zagrożenia życia i mienia awarią konstrukcji, jak również od wartości zabytkowej lub technicznej obiektu budowlanego i możliwości znaczącego oddziaływania tego obiektu na środowisko.
Poziom terenu to rzędna terenu przyjęta w projekcie w danym miejscu działki budowlanej.
Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jest dokumentem określającym warunki zabudowy dla planowanej inwestycji na terenie, dla którego nie opracowano miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję tę wydaje właściwy organ samorządowy.