Księga obmiarów robót wchodzi w skład dokumentacji budowy. Jest to zeszyt z ponumerowanymi stronami służący do wpisywania obmiarów zrealizowanych robót, w formie wyliczeń, szkiców i ewentualnie dodatkowych załączników. Obmiaru robót dokonuje wykonawca a wyniki obmiaru są wpisywane do księgi obmiarów przez kierownika budowy (kierownika robót) i zatwierdzane przez inspektora nadzoru inwestorskiego.
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Do takich prac można przystąpić po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę jeżeli taka decyzja jest wymagana lub w przypadku robót budowlanych wymagających zgłoszenia - jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu w przewidzianym terminie.
Prawo budowlane zawiera listę budów i robót budowlanych, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę oraz takich, które wymagają zgłoszenia właściwemu organowi. W pozostałych przypadkach konieczne jest pozwolenie na budowę.
Na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania określonych robót budowlanych właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni.
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Deweloper, który rozpoczyna sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska to umowa na podstawie, której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa własności, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.
Mapa do celów projektowych jest opracowaniem geodezyjno-kartograficznym powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Jest potrzebna przy sporządzaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu, który jest częścią projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę.
Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.
Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej, który zobowiązany jest stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA). Jeżeli inwestor spełni określone wymagania powinien otrzymać decyzję w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku o pozwoleniu na budowę, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy (art. 35 KPA).