Leksykon
24hasła
 Budowlane ABC

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie

Inwestor jest zobowiązany do zorganizowania procesu budowy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, zawartych w przepisach prawnych. Obowiązek ten nakłada Ustawa Prawo budowlane (art. 18).  Uczestnicy procesu budowlanego powinni współdziałać ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp) w przygotowaniu i realizacji budowy. Wszystkie osoby przebywające na terenie budowy zobowiązane są do stosowania niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Bezpośredni nadzór nad bhp na budowie sprawuje odpowiednio kierownik robót i mistrz budowlany stosownie do zakresu obowiązków.

 Budowlane ABC

Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (plan BIOZ) jest podstawowym dokumentem dotyczącym bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie. Obowiązek sporządzenia planu BIOZ przed rozpoczęciem budowy spoczywa na kierowniku budowy (ustawa prawo budowlane, art. 21a).

 Budowlane ABC

Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (informacja BIOZ) stanowi integralną część projektu budowlanego i jest sporządzana przez projektanta obiektu budowlanego z uwzględnieniem specyfiki zarówno samego obiektu jak i warunków jego wykonania.

 Budowlane ABC

Ręczne prace transportowe – zasady bhp i normy obciążenia

Normy dźwigania i przenoszenia ładunków przez pracowników. Prawo określa dopuszczalne maksymalne masy przemieszczanych przedmiotów, ładunków lub materiałów, dopuszczalne wartości sił niezbędnej do ich przemieszczania oraz dopuszczalne wartości wydatku energetycznego na wykonanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, w tym z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów, przez pracowników.

 Budowlane ABC

Wymagania bhp dotyczące miejsc pracy usytuowanych w budynkach oraz w obiektach poddawanych remontowi lub przebudowie

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych określa wymagania odnośnie bhp, jakie powinny spełniać miejsca pracy, usytuowane w budynkach oraz w obiektach poddawanych remontowi lub przebudowie.

Tagi:remont
 Budowlane ABC

Strefy niebezpieczne na terenie budowy – wymagania bhp

Strefa niebezpieczna to miejsce na terenie budowy, w którym występują zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Z uwagi na przepisy bhp istnieje obowiązek właściwego zabezpieczenia takiej strefy.

 Budowlane ABC

Ogrodzenie terenu budowy – wymagania bhp

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych określa wymagania odnośnie bhp, jakie powinny być spełnione podczas wykonywania ogrodzenia terenu budowy.

 Budowlane ABC

BHP podczas robót spawalniczych

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych określa wymagania odnośnie bhp, jakie powinny być spełnione podczas wykonywania robót spawalniczych.

 Budowlane ABC

BHP podczas robót budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych

Kierownik budowy jest zobowiązany zapoznać wszystkie osoby, uczestniczące w organizacji i realizacji robót budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych, z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi tych robót.
Pracownicy, przed przystąpieniem do wykonywania robót, po zapoznaniu się z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy - potwierdzają pisemnie, że zostali do tych robót odpowiednio przygotowani.

 Budowlane ABC

Drogi, wejścia i przejścia dla pieszych na terenie budowy – wymagania bhp

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych określa wymagania odnośnie bhp, jakie powinny spełniać drogi, wejścia i przejścia dla pieszych na terenie budowy.