Projekt wykonawczy
Obiekty budowlane wykonywane są z reguły według projektów wykonawczych zawierających szczegółowe opracowanie rozwiązań przyjętych w projekcie budowlanym.
Projekt wykonawczy jest rozwinięciem, uszczegółowieniem, a często również uzupełnieniem projektu budowlanego. Jeżeli podczas opracowywania projektu wykonawczego okaże się, że konieczne są istotne zmiany w stosunku do projektu budowlanego, wymagane jest uzyskanie ponownego pozwolenia na budowę na podstawie projektu budowlanego zamiennego.
Projekt budowlany jest niezbędny do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę i w tej decyzji podlega zatwierdzeniu. Od 19 września 2020r. weszły w życie zmiany w prawie budowlanym wprowadzające m.in. podział projektu budowlanego na trzy części:
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- Projekt architektoniczno-budowlany,
- Projekt techniczny.
Z trzech części projektu budowlanego, tylko dwie pierwsze są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt techniczny nie jest zatwierdzany i przedkładany do organu administracji architektoniczno-budowlanej w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
W obecnym Prawie budowlanym (od 1994 roku) występuje tylko projekt budowlany i wszystkie zapisy dotyczą tylko tego rodzaju projektu.
Odniesienie do projektu wykonawczego można znaleźć w akcie wykonawczym do ustawy – prawo zamówień publicznych. W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, projekt wykonawczy wymieniony jest jako część dokumentacji projektowej.
W rozporządzeniu wskazuje się, że projekt wykonawczy powinien uzupełniać i uszczegóławiać projekt budowlany w zakresie i stopniu dokładności niezbędnym do sporządzenia przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, przygotowania oferty przez wykonawcę i realizacji robót budowlanych.
Projekt wykonawczy powinien zawierać rysunki w skali uwzględniającej specyfikę zamawianych robot i zastosowanych skal rysunków w projekcie budowlanym wraz z wyjaśnieniami opisowymi dotyczącymi :
- części obiektu
- rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i materiałowych,
- detali architektonicznych oraz urządzeń budowlanych,
- sieci uzbrojenia terenu, instalacji i wyposażenia technicznego
- których odzwierciedlenie na rysunkach projektu budowlanego nie jest wystarczające dla potrzeb, o których mowa powyżej.
Projekt wykonawczy, w zależności od zakresu i rodzaju robót budowlanych stanowiących przedmiot zamówienia może dotyczyć:
- przygotowania terenu pod budowę;
- robót budowlanych w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz robót w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, włącznie z robotami wykończeniowymi w zakresie obiektów budowlanych;
- robót w zakresie instalacji budowlanych;
- robót związanych z zagospodarowaniem terenu.
- Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego – par. 5
Normy i przepisy budowlane
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2020 poz. 1609 z późn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. 2021 poz. 2454 z późn. zmianami)