Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Ocena i weryfikacja właściwości użytkowych wyrobu budowlanego jest przeprowadzana przed wystawieniem deklaracji właściwości użytkowych (lub krajowej deklaracji właściwości użytkowych), przy zastosowaniu specyfikacji technicznej odpowiedniej dla tego wyrobu.
Ocenę i weryfikację właściwości użytkowych wyrobu budowlanego przeprowadza producent lub jednostka zewnętrzna (jednostka lub laboratorium badawacze notyfikowane lub akredytowane) w zależności od tego jakim systemem oceny objęty jest dany wyrób. Wszystkie istotne elementy zwiazane z tą oceną powinny być zawarte w dokumentacji technicznej wyrobu.
Zgodnie z przepisami, które obowiązywały do 31.12.2016, producent, w systemie krajowym, dokonywał oceny zgodności wyrobu budowlanego. Od 1.01.2017 producenci wprowadzając do obrotu wyrób dla którego nie wydano zharmonizowanej specyfikacji technicznej, podobnie jak w systemie europejskim, dokonują oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego.
Normy i przepisy budowlane
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Tekst mający znaczenie dla EOG)
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zmianami)