Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej
Krajowy Plan działań dotyczący efektywności energetycznej jest opracowywany przez Ministra właściwego do spraw energii w związku z obowiązkiem przekazywania do Komisji Europejskiej sprawozdań na podstawie dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych oraz dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.
Każde państwo członkowskie ustala orientacyjną krajową wartość docelową w zakresie efektywności energetycznej w oparciu o swoje zużycie energii pierwotnej lub końcowej, oszczędność energii pierwotnej lub końcowej albo energochłonność.
Ustalając te wartości docelowe, państwa członkowskie uwzględniają że główny cel unijny w dziedzinie zużycia energii do 2020 r. może być nie większy niż 1 483 Mtoe energii pierwotnej lub nie większy niż 1 086 Mtoe energii końcowej.
Dyrektywa zawiera minimalne wymogi aby zapewnić osiągnięcie głównego unijnego celu zakładającego zwiększenie efektywności energetycznej o 20 % do 2020 r., a także stworzyć warunki dla dalszego polepszania efektywności energetycznej po dacie docelowej.
Państwa członkowskie mogą utrzymać lub wprowadzić surowszych środki.
Ustawa o efektywności energetycznej nakłada na Ministra właściwego do spraw klimatu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa obowiązek opracowywania co 3 lata krajowego planu działań dotyczących efektywności energetycznej.
Zawartość Krajowego planu działań dotyczących efektywności energetycznej
Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej zawiera w szczególności:
- opis planowanych programów zawierających działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki;
- określenie krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej;
- informacje o osiągniętej oszczędności energii, w tym w przesyłaniu lub w dystrybucji, w dostarczaniu oraz w końcowym zużyciu energii;
- strategię wspierania inwestycji w renowację budynków zawierającą:
- wyniki dokonanego przeglądu budynków znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- określenie sposobów przebudowy lub remontu tych budynków,
- dane szacunkowe o możliwej do uzyskania oszczędności energii w wyniku przebudowy lub remontu budynków, o których mowa powyżej.
Strategię wspierania inwestycji w renowację budynków minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa przekazuje ministrowi właściwemu do spraw klimatu, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym jest obowiązek opracowania krajowego planu działań.
Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej przyjmuje, w drodze uchwały Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu.
Krajowy plan działań po jego przyjęciu przez Radę Ministrów jest przekazywany Komisji Europejskiej, do dnia 30 kwietnia danego roku, w którym jest obowiązek opracowania tego planu, przez ministra właściwego do spraw energii.
Ostatni czwarty Krajowy plan działań dotyczących efektywności energetycznej został opracowany w grudniu 2017r. Jest opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy 2012/27/UE został ustalony krajowy cel efektywności energetycznej na 2020 r. Jest on rozumiany jako osiągnięcie w latach 2010-2020 ograniczenia zużycia energii pierwotnej o 13,6 Mtoe, co w konsekwencji oznacza także wzrost efektywności energetycznej gospodarki krajowej.
Cele efektywności energetycznej na 2020 r. – zgodnie z dyrektywą 2012/27/UE
|
Cel w zakresie efektywności energetycznej
|
Bezwzględne zużycie energii w 2020 roku
|
|
Ograniczenie zużycia energii pierwotnej w latach 2010-2020 |
Zużycie energii finalnej w wartościach bezwzględnych |
Zużycie energii pierwotnej w wartościach bezwzględnych |
|
|
Mtoe |
Mtoe |
Mtoe |
2020 rok |
13,6 |
71,6 |
96,4 |
- Ustawa o efektywności energetycznej – art. 4 i 5
- Dyrektywa 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej
Normy i przepisy budowlane
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. 2016 poz. 831 z późn. zmianami)
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE