Prawo budowlane nakłada obowiązek sporządzenia oceny charakterystyki energetycznej budynku w formie świadectwa zawierającego określenie wielkości zapotrzebowania na energię.
Zapotrzebowanie to określa się w kWh/m2/rok.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat.
Głównym zagrożeniem klimatu akustycznego w Polsce jest hałas komunikacyjny, szczególnie drogowy, a coraz mniejsze znaczenie ma hałas przemysłowy. Zwiększa się oddziaływanie hałasu związanego z rozwojem komunikacji lotniczej, w większości ograniczonego do obszarów położonych wokół lotnisk.
Hałas to dźwięk, który jest odbierany (subiektywnie) przez słuchającego jako dźwięk niepożądany. Ta ocena zależy od nastawienia psychicznego, rodzaju zajęcia (przy wykonywaniu czynności wymagających dużej koncentracji nawet bardzo ciche dźwięki odbierane są jako hałas), czasu jako pory dnia (np. w nocy) czy też długotrwałości, przyczyn (obce dźwięki są częściej odbierane jako hałas).
Hałas jest to ważony poziom ciśnienia akustycznego mierzony w [dB]. Aby podczas pomiaru hałasu wskazywana wartość była w przybliżeniu proporcjonalna do subiektywnie odczuwanej głośności stosuje się filtry do niskich i wysokich częstotliwości.
Hałasem instalacyjnym określa się hałas, którego źródłem są instalacje i urządzenia stanowiące wyposażenie techniczne budynków, w rozumieniu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dział IV). Zgodnie z PN-B-02151-2 przy ocenie poziomu hałasu instalacyjnego (wytwarzanego przez urządzenia wyposażenia technicznego budynku) uwzględniany jest wyłącznie hałas pochodzącego od źródeł zlokalizowanych w ocenianym budynku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Podstawowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych oraz ich poszczególnych części, zdefiniowane są w załączniku nr I do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR - Construction Products Regulation).
W wymaganiach, szczególną uwagę przypisuje się zdrowiu i bezpieczeństwu osób mających kontakt z obiektami budowlanymi przez cały cykl życia tych obiektów.
Widmowy wskaźnik adaptacyjny jest to wartość [dB], którą należy dodać do jednoliczbowego wskaźnika ważonego (np. Rw), aby uwzględnić charakterystyki poszczególnych widm hałasu.
W PN-EN ISO 717-1 określono dwa widmowe wskaźniki adaptacyjne: C i Ctr .
Norma PN-B-2151-5 umożliwia dobrowolną klasyfikację akustyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych, szeregowych i bliźniaczych o podwyższonym standardzie akustycznym, jak też tych które spełniają tylko wymagania obowiązkowe.
We wrześniu 2019r. weszła w życie ustawa, która nakłada na podmioty publiczne obowiązek spełnienia minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym w zakresie dostępności architektonicznej), aby mogły w sposób możliwie samodzielny korzystać z usług publicznych. Ustawa wynika z realizacji podpisanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych
Pomieszczenie chronione jest to zgodnie z PN-B-02151-3:2015-10 pomieszczenie, do którego ze względu na jego przeznaczenie, ogranicza się przenoszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych od źródeł znajdujących się poza nim. W normie określono wartości dopuszczalnych poziomów hałasu w pomieszczeniach chronionych.
Krajowy Plan działań dotyczący efektywności energetycznej jest opracowywany przez Ministra właściwego do spraw energii w związku z obowiązkiem przekazywania do Komisji Europejskiej sprawozdań na podstawie dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych oraz dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.