Strop jest to pozioma płaska przegroda konstrukcyjna dzieląca budynek na kondygnacje. Zadaniem stropu jest przenoszenie ciężaru własnego oraz obciążeń z kondygnacji na pionowe elementy- ściany, słupy.
Pokrycie dachowe jest zewnętrzną wodoszczelną częścią dachu, zabezpieczającą budynek przed wpływami atmosferycznymi. Wybór pokrycia dachowego zależy przede wszystkim od: pochylenia połaci dachowej, nośności konstrukcji dachu, kształtu dachu, projektowanej trwałości pokrycia, estetyki itp.
W celu zapewnienia dostępu do pomieszczeń położonych na różnych poziomach należy stosować schody stałe, a w zależności od przeznaczenia budynku – również pochylnie odpowiadające warunkom określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zainstalowanie w budynku schodów lub pochylni ruchomych nie zwalnia z obowiązku zastosowania schodów lub pochylni stałych.
Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
Opinia geotechniczna powinna ustalać przydatność gruntów na potrzeby budownictwa oraz wskazywać kategorię geotechniczną obiektu budowlanego. Opinie geotechniczna opracowuje się w przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych.
Ściany działowe można klasyfikować w różny sposób, biorąc pod uwagę ich cechy i właściwości:
Sposób połączenia krawędzi ściany działowej (z konstrukcją, inną ścianą działową lub wypełniającą) decyduje w podstawowy sposób o schemacie jaki można dla niej przyjąć w obliczeniach statycznych, a w konsekwencji o maksymalnych wymiarach ściany. Ma on zasadniczy wpływ na właściwości ściany i możliwość spełnienia wymagań. Dlatego podczas prac wykonawczych, ale również przy przebudowie, remoncie i modernizacji należy zwracać szczególną uwagę na to, aby sposób połączenia krawędzi ściany był zgodny z tym jaki został przewidziany w projekcie.
Projektowanie, związane z występowaniem w obiekcie ścian działowych, należy rozpatrywać w dwóch aspektach:
– projektowania konstrukcji obiektu w sposób uwzględniający występowanie w nim ścian działowych;
– projektowania ścian działowych w sposób zapewniający spełnienie podstawowych wymagań.
Nośność i stateczność zapewnia się ścianom działowym poprzez:
Ściany działowe jako ściany oddzielające, wydzielają obszary użytkowe i mają podczas pożaru zapobiec, w ciągu określonego czasu, rozprzestrzenianiu się ognia pomiędzy tymi obszarami oraz są poddane oddziaływaniu ognia tylko z jednej strony. W ten sposób zapewnia się możliwość ewakuacji lub uratowania ludzi/ użytkowników oraz bezpieczeństwo ekip ratowniczych.