Leksykon
145haseł
 Budowlane ABC

Administracja architektoniczno–budowlana

Organem pierwszej instancji administracji architektoniczno-budowlanej jest Starosta. Wojewoda jest organem wyższego stopnia w stosunku do starosty oraz organem pierwszej instancji w sprawach zastrzeżonych dla niego w ustawie prawo budowlane. Do właściwości tych organów należą sprawy związane głównie z wydawaniem pozwoleń na budowę.

 Budowlane ABC

Kategorie obiektów budowlanych

Szczegółową lista obiektów budowlanych z podziałem na kategorie zawiera załącznik do ustawy prawo budowlane. Do każdej kategorii obiektu budowlanego przyporządkowany jest współczynnik kategorii oraz współczynnik wielkości obiektu.

 Budowlane ABC

Właściwość organów administracji budowlanej

Ustawa prawo budowlane ustala zadania i właściwość organów w zakresie administracji architektoniczno-budowlanej oraz w zakresie nadzoru budowlanego.

 Budowlane ABC

Katastrofa budowlana

Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

 Budowlane ABC

Powierzchnia nieużyteczna budynku

Zgodnie z normą PN-ISO 9836:2015-12 powierzchnia nieużyteczna jest to część powierzchni budynku, która ze względu na swe właściwości (np. brak oświetlenia światłem dziennym) lub elementy budynku (np. słup, krzywizna ściany, przebieg drogi ewakuacyjnej wymagany przepisami, a zbędny i nie potrzebny dla normalnej komunikacji) nie nadaje się do:

 Budowlane ABC

Klasyfikacja wysokości budynków do określania wymagań technicznych i użytkowych

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza klasyfikację budynków wg wysokości. Wprowadzono podział budynków na cztery grupy w celu doprecyzowania zawartych w rozporządzeniu wymagań technicznych i użytkowych.

 Budowlane ABC

Obszar ingerencji w budynku

Zgodnie z normą PN-ISO 9836:2015-12 obszar ingerencji w budynku jest to lokalne zaburzenie obrysu pomieszczenia budynku, uniemożliwiające efektywne wykorzystanie powierzchni przy ścianie lub innym regularnie występującym elemencie budynku (np.: pilaster, grzejnik, instalacja wodociągowa lub kanalizacyjna prowadzona przy ścianie).

 Budowlane ABC

Tymczasowy obiekt budowlany

Tymczasowy obiekt budowlany jest przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem.

 Budowlane ABC

Obiekt budowlany - definicja

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego obiektem budowlanym jest:
       a) budynek,
       b) budowla,
       c) obiekt małej architektury
wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

 Budowlane ABC

Suterena - definicja

Suterena to kondygnacja budynku lub jego część zawierająca pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej takiego terenu, przylegającego do tej strony budynku.