Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie
Inwestor jest zobowiązany do zorganizowania procesu budowy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, zawartych w przepisach prawnych. Obowiązek ten nakłada Ustawa Prawo budowlane (art. 18). Uczestnicy procesu budowlanego powinni współdziałać ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp) w przygotowaniu i realizacji budowy. Wszystkie osoby przebywające na terenie budowy zobowiązane są do stosowania niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Bezpośredni nadzór nad bhp na budowie sprawuje odpowiednio kierownik robót i mistrz budowlany stosownie do zakresu obowiązków.
Jednym z podstawowych obowiązków kierownika budowy jest koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach, o których mowa w art. 21a ust. 3 ustawy prawo budowlane, oraz w planie BIOZ.
Kierownik budowy może powołać do działań koordynacyjnych jednego ze swoich pracowników, jednak nie zwalnia go to z odpowiedzialności za bezpieczeństwo na budowie.
Według prawa pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy, Dział Dziesiąty) za bezpieczeństwo pracy odpowiedzialni są: pracodawca i pracownicy.
Zasady bezpieczeństwa pracy na budowie
Zgodnie z art. 208 §1.w razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek:
- współpracować ze sobą;
- wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników w tym samym miejscu;
- ustalić zasady współdziałania uwzględniając sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników;
- zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników;
- wyznaczyć pracowników do:
- udzielania pierwszej pomocy,
- wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników;
- zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej
- pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie zawarte są w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (plan BIOZ). Każda osoba wykonująca pracę na budowie powinna zapoznać się z zapisami zawartymi w planie BIOZ i przestrzegać ich podczas prowadzenia robót.
- ustawa prawo budowlane - art. 18, 21a,
- ustawa kodeks pracy - 208 §1
Normy i przepisy budowlane
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz.U. 2003 nr 120 poz. 1126 z późn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401 z późn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. 2001 nr 118 poz. 1263 z póżn. zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844 z późn. zmianami)
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zmianami)